Pjesme opkoljenog Sarajeva: "Za ovaj grad nije umrijeti grijeh", "Ponesi zastavu, Dragane Vikiću"...

1
L. M.
Pjesme opkoljenog Sarajeva: "Za ovaj grad nije umrijeti grijeh", "Ponesi zastavu, Dragane Vikiću"...
Foto: Printscreen / Pjesme nastale tokom opsade Sarajeva

Sarajevo pod opsadom nije imalo mnogo toga. Građani koji su u tom periodu boravili u gradu bili su bez hrane, bez struje, bez vode, na njih su svakodnevno nišanili snajperi, topovi, tenkovi... i nije se imalo čim prkositi nišandžijama s okolnih brda.

Muzika, taj jezik koji svi razumiju i koji nema granica, bila je jedna od rijetkih blagodati koje su u to doba imale Sarajlije.

Ratni bendovi – bar većina njih - stvarali su čuda, a ono najsjajnije među njima svakako je koncert Rock Under The Siege, održan u januaru 1995., u sarajevskoj Slogi, na kojem su učestvovali ratni bendovi i za koji je profesor Zdravko Grebo kazao:

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

"Kada bih htio biti sebičan, taj događaj bih nazvao najznačajnijim kulturnim, ne samo rock, događajem u opkoljenom Sarajevu...".

Sikter

Jedan od bendova koji su svirali na ovom koncertu je Sikter, grupa koja je nastala 1990. tako što su članovi grupe, na brucoškoj večeri, s bine otjerali momke iz grupe Regina. Enes Zlatar, Igor Čamo, Faris Arapović i Davor Čolić su ih otjerali riječima "sikter", i bila je to njihova prva svirka.

Sikter je bio jedan od najaktivnijih bendova tokom rata, i tad počinju tranziciju iz punk rock benda u alternativu.

Uz Sikter, na koncertu Rock Under The Siege su nastupili i Down,Pessimistic Lines, D. Throne, Hindustan Motors, Gnu, Grafit, Lezi Majmune, Protest, A.P. Sound, Bedbug, Beastly Stroke, Ornamenti.

Svirali su kao predgrupa Bruceu Dickinsonu (frontmen Iron Maidena) 1994. u Sarajevu, prvi su bh. bend koji se "vrtio" na MTV-u, a svirali su i na turneji s Vascom Rossijem, te su bili predgrupa na koncertu U2 u Sarajevu.

Poslušajte kako su zvučali na koncertu Rock pod opsadom:

Protest

Protest je bio bend osnovan netom prije rata, a prva postava izgledala je ovako: Damir Nevesinjac (pjevač), Vedad Voloder (gitara), Emin Voloder (bas), i Igor Milčević (bubanj). Kasnije im se pridružio i Nedim Zlatar.

Prisjetimo se pjesme s kojom su nastupili na spomenutom koncertu, i stihova koji opisuju stanje ratnog Sarajeva: "...vodu više ne pijemo, već ližemo rosu...":

Erogene zone

Erogene zone nastale su u ratnom Sarajevu, s krajem prve godine opsade. U ratu su objavili i prvi album Šuti, seko, šuti, koji je prodan u 500 primjeraka, a kažu da ga je danas nemoguće nabaviti.

Prisjetimo se jedne od njihovih najpoznatijih pjesama posvećenih voljenom gradu:

Ornamenti

Bend Adija Lukovca, koji je preminuo 2006. godine, bio je pionir elektronike u Sarajevu, pogotovo ratnom.

Ornamenti su osnovani 1992, a po njihovoj pjesmi Rock Under The Siege nazvan je kultni koncert o kojem smo govorili. Poslušajte kako je to zvučalo:

Seven Up

I ovaj bend je osnovan 1993, u ratnom Sarajevu, a prvi članovi su bili Gordan Radić-Gogi, Elvir Hadžijamaković-Lilo, Zoltan Milić-Zoli, Eldin Nizam-Dino i Eldin Oprašić, te Nermin Karšić i Aida Lindov koju će kasnije zamijeniti Fuad Backović. Grupi će se pridružiti i Nedim Zgodić.

"Po uzoru na slične bendove nastale u to vrijeme diljem bezbrižnog dijela svijeta, i oni su pokušali da muzikom i plesom ako ništa drugo, uprkos svim nedaćama, barem liče na one koji su imali sve uvjete za nesmetan razvoj i nadogradnju svog talenta", opisivao se nekad ovaj bend.

U ratu su izdali i svoj prvi album Noćne ptice, koji je tada bio proglašen albumom godine u BiH.

Machbeth

Grupa Macbeth je nastala 1986 godine. Ime potiče iz istoimene Šekspirove drame (Glavni lik škotski kralj Macbeth).

Tadašnju i prvu postavu činili su: Hamza Ražnatović, Kenan Šahinović, Zenan Šahinović, Nermin Demirović i Erol Rosan. 1991 i 1992 god. odlazak u vojsku i početak agresije na BiH, na određeno prekida njihov rad.

1992 god. u borbama za slobodno Sarajevo život je izgubio gitarista Kenan Šahinović. H. Ražnatović potresen gubitkom svoga najboljeg prijatelja i gitariste Macbeth-a, poklanja mu izvanrednu elegiju u rock stilu Kajlo stara. Ova pjesma je po prvi put snimljena u studiju 'Ljubičica', juna 1992 god. uz pomoć prijatelja i njihovog komandanta Kerima Lučarevića. Pored pjesme Kajlo stara, u ovome studiju je tada snimljena i pjesma Mnoge će majke.

Aktuelni advokat Omar Mehmedbašić, koji za sebe kaže da 'brani ljude s margine', imao je svoj bend Omar i Mjesečari.

Iako je popularnost stekao prilično opskurnim pjesmama tipa Amela, Ja sam puk'o i Uzmi papka u tramvaju, mi vas podsjećamo na ovaj ratni sound:

Također, i mnogi već tada poznati izvođači snimili su pjesme inspirisane ratnim dešavanjima i borbom za nezavisnost BiH. 

Mladen Vojičić Tifa snimio je nekoliko pjesama slaveći hrabe građanke i građane Sarajeva koji su stali u odbranu svoga grada. Tako je pjesmu Ponesi zastavu posvetio legendarnom komandantu Draganu Vikiću.

U augustu 1992. u okupiranom sarajevskom naselju Dobrinja snimljen je spot za pjesmu Vojnik sreće koju je otpjevao Dino Merlin, a režiser spota koji je bio glavna motivacija svih građana koji su BiH doživljavali kao svoju domovinu i borili se za nu, režirao je Mirsad Herović Hera. U njoj su učestvovali pripadnici specijalne jedinice MUP-a RBiH.

Posebno mjesto u srcu bh. građana ima pjesma pokojnog Kemala Montena Pismo prijatelju u kojem opisuje stanje u opkoljenom Sarajevu i ratnoj BiH. Nastala je 1992. godine: "Ako pitaš kako mi je, da ti roknu samo dvije, sve bi ti se samo kazalo…"

Poslušajte još neke od pjesama koje su nastale tokom agresije na BiH i opsade Sarajeva.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije