Na Eko kampu govorili o Ambroziji

Radiosarajevo.ba
Na Eko kampu govorili o Ambroziji

U ponedjeljak je u Zemaljskom muzeju upriličeno otvaranje Eko-kampa Bosne i Hercegovine 2009.u organizaciji Federalnog ministarstva turizma i okoliša. Ovo je treći po redu Eko-kamp čija je ovogodišnja tema „Invazivne vrste bilja- ambrozija“.

Prisutne su pozdravili Marica Filipović, zamjenica direktora Zemaljskog muzeja, te Tomislav Lukić savjetnik ministarstva turizma i okoliša.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana biološke raznolikosti, posvećena je upravo invazivnim vrstama i njihovom utjecaju na autohtone vrste. Rad u eko kampu omogućit će učenicima da podignuti razinu znanja i da razviju svijest o ovom problemu, te pokrenuti praktične aktivnosti na prepoznavanju ambrozije i njezinu uništavanju.

Učenici će u pratnji stručnih voditelja posjetiti prvi Nacionalni park "Una" uspostavljen u Federaciji BiH, Park prirode "Blidinje", Zaštićeni pejzaž "Bijambare", planinu Vlašić, špilju Vjetrenicu - kandidata za uključivanje na listu UNESCO-a, Kraljevu Sutjesku, vodopad Kočuša i Kravica na Trebižatu, vodopad na rijeci Plivi i Plivsko jezero, posjetiti će i uživati u jedinstvenim i neponovljivim ljepotama Parka prirode "Hutovo blato" i Livanjskog polja koji su uključeni u Ramsarski popis močvara od međunarodnog značenja.

Cilj je upoznati učenike da je Bosna i Hercegovina zemlja koja ima visoki stepen različitih kultura koji je tijesno povezan sa različitostima svih komponenata našeg životnog okoliša.

U Eko-kamp je uključeno četrdeset učenika trećih razreda srednjih škola s područja cijele Federacije BiH. Ovo je treći po redu Eko-kamp i koncipiran je tako da se učenici upoznaju svoju domovinu, te podignu razinu svojega znanja o invazivnim vrstama. Naučit će kako prepoznati ambroziju, gdje su njezina nalazišta, načinima širenja, njenoj štetnosti, uticaju na ljudsko zdravlje, te načinima uništavanja. Saznat će i osnovne podatke o biološkoj raznolikosti, ekosistemima, staništima Federacije BiH, vrijednostima, značenju, pritiscima i načinima zaštite biološke raznolikosti.

Inače, invazivne vrste predstavljaju jednu od najvećih opasnosti za biodiverzitet kao i za ekološku i ekonomsku dobrobit društva i planete, a to su biljke, životinje, patogeni i drugi organizmi koji, izvorno, ne pripadaju nekom ekosistemu, i koji mogu izazvati ekonomsku i okolišnu štetu ili štetne utjecaje po zdravlje. Neke od invazivnih vrsta raširene su zajedno s kulturnim biljkama, a ambrozija je vrlo čest korov koji intenzivno osvaja staništa vlažnih i poplavnih šuma, ruderalna i urbana staništa, te umjetne livade.

Za alergičare je ambrozija najopasnija u julu i vagustu, a najefikasniji način sprječavanja alergija je iskorjenjivanje ove biljke.

radiosarajevo.ba


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije