Konkretno o pasošima

Radiosarajevo.ba
Konkretno o pasošima


Došavši na šalter Odjeljenja za izdavanje putnih isprava, jutros smo zatekli gospođu koja skoro mjesec dana čeka na pasoš.

„Kćerka je je dobila pasoš a ja nisam, iako smo skupa predale zahtjev. Na šalteru su mi rekli da su pogriješili prezime. Zbog ovih problema već drugi put odgađam let,“ govori ogorčena sugrađanka.

Iako su za sada otklonjeni tehnički problemi oko izdavanja putnih isprava i sistem funkconiše, evidentno je da problemi i dalje postoje.

Premda se spominju različiti datumi kada bi moglo početi izdavanje biometrijskih pasoša u BiH, prema riječima načelnika Odjeljenja za izdavanje putnih isprava u MUP-u Kantona Sarajevo, Dušana Popovića, zvanični rok je 1. januar 2010. godine.

„Mi raspolažemo konkretnom informacijom iz Mape puta koja je potpisalo Vijeće ministara. Svi datumi koji se spominju pored tog datuma vjerovatno govore oni koji rade na ostavrenju Mape puta. Dakle, za nas je zvanični rok 1. januar 2010. godine“ riječi su gospodina Popovića.



Ukoliko bude određen i raniji rok, prema riječima gospodina Popovića, u Odjeljenju za izdavanje putnih isprava su se spremni prilagoditi i početi izdavati biometrijske pasoše.

Zanimalo nas je da li će se pasoši koji se trenutno izdaju, morati zamijeniti kada u potpunosti budu uvedeni biometrijski. Naš sugovornik kaže da se, prema zakonu, ti pasoši neće morati mijenjati i važit će do roka naznačenog u pasošu.

Nadležni za izdavanje pasoša drže se zakonskog roka za izdavanje od 30 dana, mada, prema zakonu kojim je regulisano izdavanje pasoša, oni se mogu izdati i u kraćem roku.

U kojim slučajevima građani mogu da dobiju pasoš u kraćem roku, pitali smo, na šta nam je odgovoreno da je, u skladu sa podzakonskim aktom, izdato uputsvo (koje je potpisala Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka) u kojem stoji da se u slučaju smrti ili bolesti građanina, ili smrti užeg člana porodice pasoš treba izdati u roku 48 h.

Takođe, pasoš se može izdati u roku od 48 sati na zahtjev građanina bez ikakvog obrazloženja uz naplatu od 200 KM. Da bi se ovo moglo ostvariti u Odjeljenju za izdavanje putnih isprava moraju prije svega imati pouzdan podatak da će iz matičnog ureda imati provjeru svakog građanina koji podnese zahtjev za izdavanje pasoša.

„Dakle, moramo imati potvrdu da u tom roku možemo dobiti odgovor. Međutim iz tehničkih razloga koji su još uvijek pristutni u kompletnom sistemu izdavanja pasoša to upustvo još ne primjenjujemo“ navodi gospodina Popović.

Tehnički problemi nisu još uvijek u potpunosti i dugoročno riješeni. Sistem često pada, potrebno je vrijeme da se ponovo podigne, neke radnje se potom moraju ponavljati to se oduzima vrijeme.

„Sama činjenica da ne možemo izdavati pasoše u kraćem roku ukazuje na to da tehnički problemi još uvijek postoje“ riječi su načelnika Odjeljenja za izdavanje putnih isprava u Mup-u Kantona Sarajevo.

U nadležnim organima se nadaju da će tih problema svakim danom biti sve manje, te da će sistem u cijelosti profunkcionisati prije početka izdavanja biometrijskih pasoša.

Medina Muhamedagić, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije