Kako to da potporučnik koji je prijetio Sarajlijama svjedoči protiv člana Predsjedništva RBiH?!

44
Radiosarajevo.ba
Kako to da potporučnik koji je prijetio Sarajlijama svjedoči protiv člana Predsjedništva RBiH?!
Foto: Screenshoot / Bogoljub Pelemiš

"Gađat ću prvu zgradu zbog ovoga ovdje... Nemoj da pričaš tamo, bre! Nemoj da okrenem mitraljez, da te srežem ovdje! Dići ćemo, ovu zgradu ću dići ovdje! Zgradu ću dići, bre!", prijetio je građanima Sarajeva Bogoljub Pelemiš potporučnik 2. Vojne oblasti bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) na Otoci aprila 1992. godine.

Sarajevo, Zvornik, Srebrenica

Zarobljeni Pelemiš kasnije je poricao da bi to uradio.

Kafanska tuča u BiH: Dvije osobe povrijeđene

Kafanska tuča u BiH: Dvije osobe povrijeđene

"Već kad sam pripremio to sredstvo za dejstvo..., nekako sam odlučio da to sredstvo ne upotrijebim. Upravo što se nalaze nedužni ljudi, što je se u toj zgradi moglo naći i moje dijete i svačije dijete", kazao je Pelemiš na snimku kojeg je Avdo Huseinović objavio u svom dokumentarcu Bosna ili smrt.

Tačno 32 godine i šest mjeseci kasnije Bogoljub Pelemiš pojavio se pred Sudom BiH. Nedaleko od mjesta odakle je prijetio građanima glavnog grada ove zemlje.

Ne, naravno, da bi odgovarao za prijetnje Sarajlijama kojima je svjedočila domaća i međunarodna javnost.

Nije Pelemiš došao ni da objasni svoju ulogu u događajima u Zvorniku budući da je prema svjedočenjima sa Višeg suda u Beogradu od 3. juna 1992. (15-tak dana nakon što je, po osobno svjedočenju, razmijenjen iz Sarajeva) "neposredno komandovao jedinicama koje su se nalazile u Zvorniku, između ostalih i Karakajskom četom".

O tome zahvaljujući časnoj Nataši Kandić više možete čitati OVDJE.

Nije govorio ni o mrtvim bošnjačkim civilima u njegovoj "zoni odgovornosti"...

Nije došao u Sud BiH da bi objasnio zašto se,  prema svjedočenjima Srereničana, nalazi na spisku učesnika u genocidu u "sigurnoj zoni Ujedinjenih nacija"...

Ali, jeste Bogoljub Pelemiš došao pred Sud BiH da "svjedoči "o ulozi ratnog člana Predsjedništva Republike BiH Ejupa Ganića prilikom oslobađanja otetog predsjendika međunarodno priznate Republike BiH, rahmetli Alije Izetbegovića?!

Prema izvještaju kolega sa BIRN-a, Pelemiš je jučer tako govorio da je tokom 1992. godine raspoređen kao komandir voda u kasarni "Viktor Bubanj". U aprilu je, kako je naveo, radio i na dužnostima izvlačenja kasarni, po dozvolama Ministarstva unutrašnjih poslova BiH, prenio je jučer BIRN.

Ispričao je o događaju izvlačenja kasarne "Maršala Tita", kada je na Otoci ispred kasarne bio pokušaj sprečavanja prolaska, zbog čega je on iz revolta i straha zaprijetio da će ispaliti zolju na zgradu ako ih ne puste.

Lejla Čović, braniteljica Ejupa Ganića, uložila je videosnimak ovog događaja zbog kredibiliteta svjedoka, a na kojem on prijeti mitraljezom i zoljom, tvrdeći da nema straha nego da je u pitanju prijetnja.

Njenom izlaganju se pridružio i Nermin Mulalić, branilac Hasana Efendića, koji je kazao da je u zgradi – prema kojoj su prijetili da će ispaliti zolju –  živjelo civilno stanovništvo.

Na pitanje tužioca Mladena Vukojičića o događaju 3. maja u Dobrovoljačkoj, Pelemiš je kazao da je stiglo naređenje da će kasarna biti obezbjeđena za izlazak na područje Lukavice, te su se vodili tim dogovorom.

"Slušamo, govori Ganić lično Aliji Izetbegoviću, pregovara u Lukavici, s tim riječima: ‘Predsjedniče, sve će biti uredu, ne sekirajte se’", kazao je Pelemiš.

Proročanstvo Affana Ramića

Na nekoliko pitanja braniteljice Čović, zašto u ranijim iskazima nikada nije spomenuo Ganića, svjedok je rekao da zna šta je čuo i da je govorio.

"S obzirom da vidimo reakcije tužioca i svjedoka i da nema prigovora, možemo zaključiti da svjedok ranije nije spomenuo Ganića", kazao je predsjedavajući Sudskog vijeća Darko Samardžić, naveo je BIRN.

Kako smo došli do trenutka da osobe sumnjive ratne prošlosti poput Bogoljuba Pelemiša u Sarajevu i Sudu BiH svjedoče protiv ratnog člana Predsjedništva BiH, teško je objasniti. Ili možda lahko...

Jedno je sigurno - jako smo blizu onom proročanstvu dragog Affana Ramića kojeg je Senad Pećanin aprila 2002. godine zabilježio u specijalu Sjećaš li se Sarajeva? Tako je jednom tokom opsade glavnog grada BiH slavni slikar  saopćio pokojnom Marku Vešoviću:

"Doći će vrijeme kada će rat stati, ja i ti ćemo ovako hodati, a ja ću tebi tek na uho smjeti šapnuti: Sjećaš li se ono kad su nas četnici granatirali?".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (44)

/ Povezano

/ Najnovije