Kako od otpada praviti energiju
Radiosarajevo.ba
foto: vrste otpada
U srijedu je u Sarajevu potpisan protokol o međusobnoj saradnji između Sarajevske regionalne razvojne agencija( SERDA), Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša KS, Ministarstva privrede, Elektoprivrede BIH, te KPJ Rad, Toplane i Sarajevo Gas, a odnosi se na iskorištavanje energije iz otpada. Kolika je potreba za ovakvim postrojenjima i koliko su opasne za okolinu, treba da odgovori studija.
„Cilj potpisanog protokola je da se pripreme strateški dokumenti za realizaciju spalionice otpada, saradnja preduzeća iz oblasti upravljanja otpadom i energetike i primjena savremenih tehnologija u proizvodnji enregenata. Ovo je prva faza i odnosi se na analizu vezano za količine i vrste otpada, te da se vidi da li postoje tehnička rješenja za gradnju postrojenja u Sarajevu. Očekivati spalionicu u skorijem vremenu je vrlo teško čak i u narednih desetak godina“ kazao je projekt menađer SERDE, Faruk Cerić.
Spalionice su se, iako skupe, pokazale veoma isplativim. U Evropi trenutno ima oko 420 spalionica-elektrana. U Italiji koja je bila zatrpana otpadom, samo u gradu Bresci, čista dobit od spalionice u 2004. godini iznosila je113 miliona eura.
Isplativo, ali i potencijalno opasno
Međutim, spalionice otpada nisu samo „med i mlijeko“, već predstavljaju i ekološke bombe koje zbog svog načina funkcioniranja mogu biti opasne po ljude i okolinu.
„Studija će da kaže da li postoji potreba za postrojenjem na području KS i koje tehničko rješenje bi bilo najadekvatnije. Problem zagađivanja okoline ovakvih postrojenja postoji i u tom pogledu EU je donijela određene direktive koje definišu rad spalionica, kazao je Faruk Cerić
Postoje dvije strategije koje se bave otpadom na razini EU-a, strategija održivog korištenja prirodnih resursa, koja ima za cilj smanjiti utjecaj na okoliš pri korištenju resursa u rastućoj svjetskoj ekonomiji i tematska strategija o sprečavanju i recikliranju otpada, koja ima za cilj pomoć da Evropa postane društvo recikliranja koje nastoji da izbjegne otpad i otpad koristi kao resurs. Osim toga, nedavno je revidirana Okvirna direktiva o otpadu koja uvodi „hijerarhiju otpada“ i novi pristup u upravljanju otpadom, posebno s naglaskom na prevenciju.
„Ovo je prva faza i mi ne idemo u izgradnju spalionice, ovo je tek analiza, jer poznato je da je u Sarajevu deponija mnogo opterećena i pokušavamo da vidimo šta bi bila alternativa “, kazao je projekt menadžer SERDA-e.
goran,radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.