Istražili smo: Pitali smo stručnjaka koje su zgrade u Bosni i Hercegovini najsigurnije
![Istražili smo: Pitali smo stručnjaka koje su zgrade u Bosni i Hercegovini najsigurnije](https://storage.radiosarajevo.ba/article/483741/871x540/zemljotres-banjaluka-stolac.jpg?v1676283464)
Nakon razornog zemljotresa koji je pogodio područje Turske i Sirije prošli ponedjeljak, 6. februara, mnogi stanovnici Bosne i Hercegovine izjavili su strah od toga da se turski scenarij ne dogodi u našoj zemlji.
Ovim povodom kontaktirali smo Miralema Mulaća, doktora geoloških nauka, koji je za portal Radiosarajevo.ba kazao koji dio Bosne i Hercegovine je najpogodniji.
Prije svega, do zemljotresa dolazi zbog aktivnih tehtonskih pokreta duž uzdužnih i poprečnih rasjednih linija, erupcije vulkana, obrušavanje stijena u podzemnim kanalima, pad meteorita i slično.
![Navijači uzvikivali 'Kosovo je srce Srbije' na utakmici Sloga - Velež: Sudije ignorisale skandiranje](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579072/300x185/utakmica.jpg?v1739712658)
Navijači uzvikivali 'Kosovo je srce Srbije' na utakmici Sloga - Velež: Sudije ignorisale skandiranje
![Objavljena mapa koja 'predviđa' zemljotrese: Pogledajte koji dijelovi BiH su u crvenoj zoni](https://storage.radiosarajevo.ba/article/483724/300x185/zemljotres-turska-raznorno-sirija-epaefe-13feb23.jpg?v1676276703)
Objavljena mapa koja 'predviđa' zemljotrese: Pogledajte koji dijelovi BiH su u crvenoj zoni
Kako je Mulać kazao za portal Radiosarajevo.ba u prosjeku u Bosni i Hercegovini na godišnjem nivou dogodi se 1.000 potresa, od čega deset se kategoriše kao osjetljiviji potresi, prelaze 3,0 stepena po Richteru.
Bosna i Hercegovina posjeduje tehtonsku kartu koja je podijeljenja u pet seizmičkih zona, odnosno deset blokova, a prema ovoj karti u visokom riziku od zemljotresa nalazi područje Hercegovine.
"Najveći rizik u Bosni i Hercegovini jeste jadranska mikroploča koju afrička ploča gura, te se nakuplja energija, teško je procijeniti kada će doći do nakupljanja energije u ovoj zoni i kada bi moglo doći do zemljotresa" kazao je Miralem Mulać za portal Radiosarajevo.ba.
![Objavljeni satelitski snimci: Kako su turski gradovi izgledali prije i poslije razornog zemljotresa?](https://storage.radiosarajevo.ba/article/483691/300x185/hatay-zemljotres-turska-satelitski-snimci-aa-feb23.jpg?v1676228691)
Objavljeni satelitski snimci: Kako su turski gradovi izgledali prije i poslije razornog zemljotresa?
Turski scenarij u Bosni i Hercegovini?
Uz to, Mulać je kazao je da bi najjači zemljotres koji bi mogao 'pogoditii Bosnu i Hercegovinu iznosio 6,6 stepeni po Richteru, te da u Bosni i Hercegovini ne možemo očekivati turski scenarij.
"Radi se o velikoj rasjednoj zoni što nije slučaj u Bosni i Hercegovini. Afrička ploča i arabijska ploča gurale su tursku mikroploču, te je došlo do nakupljanja energije što je na kraju dovelo do zemljotresa", dodao je Mulać.
Bosanskohercegovačko tlo u historiji pamti jedan od najvećih zemljotresa u historiji naše zemlje 27. oktobra 1969. godine u Banjoj Luci jačine od 6,4 stepena po Richterovoj skali.
Doktor geoloških nauka potvrdio je da Bosna i Hercegovina i ne može očekivati jači potres od ovoga.
"Teško je procijeniti da li će uskoro doći do zemljotresa u Bosni i Hercegovini zbog stalnog kretanja tektonskih ploća i nakupljanja energije ali možemo reći da ne možemo očekivati razorni potres kao što se dogodio u Turskoj", potvrdio je Mulać.
Novogradnja ili stara gradnja šta je sigurnije?
Brza gradnja je sve više prisutna u Bosni i Hercegovini, dok mnogi tvrde da se radi o nesigurnoj gradnji, doktor geoloških nauka je za portal Radiosarajevo.ba kazao da ovo i ne mora baš biti tako.
Postoji klasifikacija koja kategoriše vrstu gradnje na osnovu koliko je sigurna od zemljotresa.
"Zidani objekti su najosjetljiviji kada je zemljotres u pitanju, s obzirom na to da nemaju armirani blok. Pretežno se radi o gradnji koja je u Bosni i Hercegovini bila za vrijeme Austro-ugarske vladavine", kazao je Nulać.
Pored toga pojasnio je i armirani blokovi daju elastičnost objektu i da nedovoljno kvalitetan materijal, odnosno pijesak koji se koristi u izgradnji bez armature, dovodi do nesigurnog objekta.
Nakon zidanih objekata slijedi armirano betonska konstrukcija, takozvane Titine zgrade, a na kraju liste kao najsigurniji objekti nalazi se novogradnja.
Međutim, u većini slučajeva radi se samo o teoriji.
"Investitori u Bosni i Hercegovini bi trebali slijediti upute koje su definisane Eurokodom 8, a to je seizmički dizajn u geoinženjerstvu okoliša. Jako važnu ulogu imaju investitori", zaključio je Miralem Mulać.
Miralem Mulać, kazao je i da s obzirom na seizmićnu aktivnost u Tuzli, zgrade u ovog bh. gradu bi trebale biti prilagođene zemljotresima magnitude 6,4 po Richterovoj skali.
Međutim investitori su dobili samo smjernice, koje se mogu, a i ne moraju poštovati.
"Turska, kao i Bosna i Hercegovina moraju mijenjati strategiju. Moraju donijeti Zakon o aseizmićnoj gradnji, odnosno Zakon za prirodne katastrofe", kazao je Mulać i dodao da bi BiH mogla 'kopirati' zakon koji je Japan uveo na česte seizmološke pojave.
U suštini, prema teoriji novogradnja bi trebala biti najsigurnija u slučaju potresa, ali pitanje je da li je to zaista tako u praksi i koliko se poštuje Eurokod 8 u izgradnji novih zgrada širom Bosne i Hercegovine.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.