Hoćemo skate park u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Hoćemo skate park u Sarajevu

Skate park Hastahana (foto: radiosarajevo.ba)
Skateboarding, u našem govornom području poznatiji kao skate (skejt), predstavlja ekstremni sport u kojem sportista stoji na dasci na koju su pričvršćena dva para točkova i pri tome izvodi trikove na ravnoj podlozi ili vještački napravljenim spravama.

S obzirom da je skate nastao na ulici, dobirim dijelom se zadržao tu, te su nerijetki primjeri kada vozači skateboarda koriste arhitektonske elemente po kojima mogu voziti. Na takmičenjima sportisti po posebno izrađenim spravama pokušavaju da naprave što bolji i orginalniji trik.

Skateboarding je nastao 60-70 -tih godina u SAD-u od ideje o surfanju na zemlji. Najveću popularnost doživio je sredinom osamdesetih i početkom devedesetih godina, nakon povećanja dužine i raspona daske i točkova i od tada se neprestano razvijao. U mnogim gradovima svijeta, pa tako i u BiH, koristile su se veće ili manje daske sa točkićima na kojima se sjedilo ili stajalo, a imale su različite nazive.

Skejteri
Skateboarding je svojim razvitkom zahtijevao određene promjene i u cipelama vozača, pa su tako napravljene teniske širokog tabana koje većom površinom stoje na dasci, a pri tom štite nogu i pružaju oslonac pri doskoku. Naši sugovornici koji se bave ovim sportom potvrdili su nam da "skejterke" spadaju u obaveznu opremu, baš kao što bi trebala biti i kaciga, koja se, rijetko koristi.

Osim što su sportisti, skejteri su pripadnici omladinske potkulture uz koju se vezuje i određeni stil oblačenja, vrsta muzike, crtanje grafita i sl.

Skateboard u Sarajevu
Skate i njemu srodni sportovi - rolanje i BMX, kod nas su još uvijek na svojim počecima. Srećom, postoje entuzijasti koji nastoje dići ove aktivnosti na viši nivo. Iako najčešće nailaze na neugodnosti pri ostvarivanju ovog cilja, istrajavaju i bore se za ono što je u svakom slučaju neophodno ovom gradu – skate park, mjesto gdje bi mladi ljudi mogli trenirati, zabavljati se i organizovati takmičenja.

"Aplicirali smo za mnoge donacije i radili projekte adaptacije. Iznova dobijamo informacije da će nešto biti, ali sve ostaje na riječima. Prepušteni smo sami sebi i svojim mogućnostima“, rekao je tridesettrogodišnji Isa El-Ali, jedan od veterana skatea u Sarajevu, koji se ovim sportom počeo baviti prije rata.

Problemi s kojima se susreću skateri
U Sarajevu ne postoji mnogo lokacija gdje se moglo ili može skateati. Jedno vrijeme skaterska lokacija bila je plato Skenderije, ali su s tog mjesta deložirani i sada se bore za održanje u životu improviziranog skate parka Hastahana, na Marijin Dvoru. Ovaj park, iako namijenjen djeci i omladini, skoro da je pretvoren u parking. Naime, parking prostor koji se nalazi u susjedstvu, svakim danom se širi tako što automobili ulaze među sprave i onemogućavaju korištenje prostora onako kako je prvobitno namijenjeno.

Pored lokacije, problem predstavlja i oprema na kojoj bi bilo moguće trenirati. Ona i nije toliko skupa, ali, kako je već uobičajeno u našoj metropoli , niko nema sluha za ispunjavanje optimalnih uslova uz ulaganje minimalnih sredstava. U Hastahani se nalazi jedina donacija koju su skateri dobili od grada - piramidbox vrijedan 20 hiljada maraka. Možda zvuči preskupo, ali ovakva sprava može trajati jako dugo.


Sprava koju je Grad donirao skaterima

"Standardizirane sprave jesu skupe, ali prednost je što su napravljene od materijala koji ne propadaju i zahtijevaju minimalno održavanje, u odnosu na improvizirane sprave koje smo sami pravili“, govori nam skate entuzijasta Nikola Krneta iz kluba Mad Style. Ovaj student DIF-a kaže kako se osim skateanja bavi rolanjem, snowboardom i vožnjom BMX-a.

Za popravku parka potrebno 5.000 KM
Za popravku postojećeg parka neophodna su minimalna ulaganja od oko 5.000 KM. Sa ovom sumom novca u gradu bi imali poligon za skateanje, ali i za free style mounting bike, BMX, rolanje, kao i za odnedavno popularne pakure (skakače) .

"Dodatni problem predstavlja i skladištenje opreme. Naša sredina je nažalost takva, da kada bi opremu ostavili nezaštićenu, ne bi je našli u istom stanju. Ako ne bi propala zbog vremenskih uslova, ljudska ruka bi se pobrinula za to", kaže Isa El-Ali, koji se svakodnevno suočava sa prljavštinom i smećem koju nesavjesni građani odlažu u park Hastahana.

S obzirom na to, aktivni zaljubljenici u ovaj sport nerijetko organiziraju akcije čišćenja parka, kakva je održana i 3. aprila ove godine. Pogledajte galeriju

Da bi se održalo takmičenje na državnom ili regionalnom nivou, bila bi neophodna nešto veća ulaganja.

Gdje smo mi, a gdje gradovi regije
Prije dvadesetak godina sarajevska skate scena bila je u ravni recimo ljubljanske, tvrde naši sugovornici. No, dok su se Slovenci kontinuitetu razvijali, pa danas imaju i mogućnost indoor treninga u napuštenim halama ljubljanske tvornice Rog, mi smo ostali na prijeratnom nivou.

Osijek je centar regije kada je riječ o ekstremnim sportovima. Tamo se održava Pannonian Challenge, najveće takmičenje ekstremnih sportova u regiji. Dobro uređen skatepark i dodatni sadržaji tokom takmičenja privlače pažnju oko 5-6 hiljada posjetitelja., objasnio nam je El-Ali.

Gdje i po kojoj cijeni nabaviti opremu
Za one koji se žele okušati o nekom od ekstremnih sportova evo nekoliko servisnih informacija:

U Sarajevu se može trenirati u okviru dva kluba - Madstyle (kontakt: Facebook strana) i FreeStyle (kontakt: ismarb@yahoo.com ). Većina skatera tokom zimskih mjeseci bave se i snowboardom, tako da se pomenuti klubovi većinom fokusiraju na ovaj zimski sport.

U gradu postoje tri prodavnice sa opremom za skate i mountin bike: Mednes Shop, Board Room, Ol' Town. Profesionalne inline role još uvijek nije moguće kupiti u Sarajevu, s obzirom da za ovaj sport postoji još najmanje interesovanja. Najbolja je solucija „skoknuti“ do Beograda ili Osijeka i tu pronaći ono što vam treba. Za one koji se rekreativno žele baviti ovim sportocvima, tu su sve ostale sportske radnje s amaterskom opremom.

Kada je riječ o cijenama, profesionalni skate može se nabaviti za cca. 350 KM, što podrazumijeva dasku, grip, osovine, točkove i šarafe. Ovi dijelovi kupuju se posebno u skladu sa potrebama skatera. Cijene kvalitetnijih rola se kreću od 300-500 KM, a cijene bicikala su znatno više.

http://www.youtube.com/watch?v=CQzUsTFqtW0&feature=player_embedded


anesa, samir, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije