Hoće li BiH ući u Eurotransplant: Možemo regulisati sva pitanja, ali jedan uslov je ključan
Transplantacija organa aktuelna je tema posljednjih godina i dok se u svijetu sistem koji povezuje bolesne pacijente sa donorima razvija, u Bosni i Hercegovini do sada smo govorili o tome da nakon stagnacije, broj transplantacija je pao sa malog na vrlo mali.
Međutim, ove godine možemo vidjeti određene promjene. Klinički centri sve češće dijele lijepe vijesti o urađenim transplantacijama organa, a ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak sastala se u Zagrebu s ministrom zdravstva Republike Hrvatske Vilijem Berošem te je sa njim razgovarala o ulasku naše zemlje u Međunarodnu organizaciju za dodjelu i razmjenu organa Eurotransplant.
Ministri su razgovarali o koracima koje je Bosna i Hercegovina poduzela u ovoj godini kako bi napredovala u ispunjavanju uslova. Ministrica Bošnjak je obavijestila ministra Beroša da je Ministarstvo civilnih poslova BiH, u skladu s zaključcima Konferencije za oblast zdravstva u BiH, koju čine ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine, entitetski ministri zdravstva i šef Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko Distrikta BiH poslalo je u januaru ove godine pismo interesa da država BiH želi postati članica Eurotransplanta.
Poznati bh. meteorolog o prognozi za septembar: Evo kakvo će vrijeme biti u BiH
U ovom trenutku BiH od Eurotransplanta čeka Mapu puta sa daljnjim koracima koje je potrebno preduzeti.
Eurotransplant jedna je od najpriznatijih transplant organizacija te uključujući Hrvatsku, obuhvata osam zemalja Evrope: Austriju, Njemačku, Sloveniju, Nizozemsku, Luxemburg, Mađarsku i Belgiju. Međunarodna saradnja omogućuje pravovremeno pronalaženje, bolju podudarnost, veću iskoristivost i dostupnost darivanih organa primateljima na listi čekanja.
Preminuo 22-godišnji Mostarac Adnan Šemić zbog kojega je promijenjen zakon u BiH
Ukoliko Bosna i Hercegovina uđe u Eurotransplant, značajno bi se povećale šanse teško bolesnih pacijenata kojima je potrebna transplantacija organa. Ali, ulazak u ovu organizaciju zahtijeva ispunjavanje određenih uslova.
U razgovoru sa Tomislavom Žuljevićem, predsjednikom Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH, došli smo do odgovora šta je ključno za ulazak BiH u Eurotransplant te da li postoji mogućnost da se to dogodi u skorije vrijeme.
Tomislav Žuljević je za portal Radiosarajevo.ba kazao da on kao osoba, ali i njegovo udruženje pozdravlja napore ministarstva civilnih poslova i ministrice Bošnjak koja je, kako kaže, shvatila važnost Eurotransplanta.
"Mislim da je prije nekoliko mjeseci napravljen jedan sporazum unutar Bosne i Hercegovine na sastanku kojem je prisustvovao ministar zdravstva Federacije BiH, ministar zdravstva RS-a i distrikta Brčko. Oni su se usaglasili da put ka Eurotransplantu nema alternativu.
Vidim da su te aktivnosti pojačane, ali mi i dalje stojimo pri našim tvrdnjama, a to je da mi možemo imati sve predispozicije za Eurotransplant, da imamo odličan zakon, saglasnost i entitetske i distrikta Brčko i da imamo koordinatora na nivou Bosne i Hercegovine jer nemamo državno ministarstvo zdravstva, ali bez većeg broja transplantacija ne možemo ući u Eurotransplant. Jer Eurotransplant je direktno vezan za transplantacije od preminulih osoba", rekao je Tomislav Žuljević.
Podsjetio je da je Eurotransplant najveća evropska organizacija za razmjenu organa i to je ključna stvar.
"Mi ne možemo ući u Eurotransplant ako nemamo šta razmijeniti. Morate nešto dati jer kad vam treba jetra, bubreg ili neki drugi organ dobit ćete ga, ali morate nešto i dati. Ako nemate šta dati, onda niste kandidat", kazao je Žuljević za Radiosarajevo.ba.
Naglasio je da je ipak došlo do poboljšanja stanja kad je u pitanju broj transplantacija zato što je za pola ove godine urađeno koliko je bilo urađeno za cijelu prošlu godinu.
Jednoglasno usvojen "Adnanov zakon", čeka se odluka Doma naroda
"To je prvenstveno zahvaljujući transplant koordinatoru u Kantonalnoj bolnici Zenica, to je doktorica Senada Čaušević koja zapravo jedina od ovih 11 koordinatora koliko imamo u BiH radi svoj posao kako treba. Ne kažem da drugi ne rade, ali jedina ima takav uspjeh i mislim da bi drugi koordinatori trebali da se ugledaju na nju, da prepoznaju osobe koje su preminule, a koji mogu biti potencijalni darivaoci, da obavi razgovor s porodicom, da traži pristanak za transplantaciju organa kako bi se spašavalju životi teško bolesnih pacijenata koji čekaju organe za transplantaciju. A to je sve zapravo put prema Eurotransplantu", pojasnio je Tomislav Žuljević.
Da li je realno očekivati da će BiH ući u Eurotransplant?
"Za nekoliko godina je realno očekivati, ali sve ovisi o nama, ništa ne ovisi o Eurotransplantu. Mi kada bismo imali 30-40 transplantacija u toku godine, Eurotransplant bi došao nama, ne nismo mi morali ići gore. A ovo što je ministrica Bošnjak bila u Zagrebu sa ministrom Berošom, to je dobra stvar sigurno jer Hrvatska je član Eurotransplanta uz još sedam zemalja. Sigurno da Hrvatska može pomoći oko aplikacija i ulaska u Eurotransplant, ali ne može nam pomoći da uđemo preko veze jer to nije realno", istakao je Žuljević.
Predsjednik udruženja je naglasio da je jako važan broj transplantacija koji se mjeri na milion stanovnika.
Lijepe vijesti iz kliničkih centara u FBiH: Za sedam dana urađeno šest transplantacija
"Ako smo imali ove godine tri preminula donora na tri miliona stanovnika, znači mi imamo jednog donora na milion stanovnika što je jako malo, treba nam minimalno 5-6. Da imamo 15-16 donora, to vam je odmah 32 bubrega, plus jetre, plus ostalo. Tako bismo došli do broja 30-40 transplantacija godišnje koje bi nas uvele u Eurotransplant.
Na stranu administrativne stvari na kojima radi Ministarstvo zdravtva što mi podržavamo i zahvaljujemo se, ali bez ovih praktičnih stvari, bez rezultata mi smo jako daleko od eurotransplanta. Što ne mora značiti da 3-5 godina nećemo biti na toj razini", naveo je predsjednik udruženja.
Da li različiti entitetski zakoni mogu predstavljati smetnju?
Federacija i RS imaju svoji zakoni o transplantaciji, a na ministarstvu civilnih poslova da približi te zakone da budu isti, jer, kaže Žuljević, Eurotransplant ne prepoznaje entitete.
"Ljudi nam umiru čekajući": Donorska mreža u BiH pred gašenjem, a vlast i od njih okrenula glavu
"Ako želimo da spašavamo živote, moramo posvetiti pažnju ovom pitanju. Nekima je jedina šansa transplantacija kao što je slučaj s Adnanom Šemićem kojem je jedini spas bila transplantacija jetre", rekao je Tomislav Žuljević za Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.