Hafiz iz Maroka Zekeriyah Arif uči ezan i pomaže u brizi o džamiji u Sarajevu

9
Anadolija
 Hafiz iz Maroka Zekeriyah Arif uči ezan i pomaže u brizi o džamiji u Sarajevu
Anadolija / Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka

U Hadži Idrizovoj džamiji u Sarajevu, svaki dan deset učača Kur'ana svete knjige muslimana, tokom ramazana, odabranog mjeseca muslimana uče mukabelu.

Među učačima mukabele u ovoj džamiji su i dvojica hafiza. prenosi Anadolija.

Jedan od njih je Marokanac Zekeriyah Arif, a drugi Bilal Hamidović, koji je nedavno položio hifz i učenik je trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu.

 Mukabela kao ukras tokom ramazana 

Mehidin ef. Bešlić, imam u džematu Hrasno, u razgovoru za Anadoliju osvrnuo se na značaj mukabele, tradicije učenja Kur'ana tokom ramazana u džamijama širom BiH, te i dijaspore gdje žive Bošnjaci.

“Mukabela je da se svaki dan prouči po jedan džuz iz Kur'ana, a znamo da u Kur'anu džuzeva ima 30. To je jedan ukras ramazana, možda još na području gdje žive Turci, ali ne znam u ostatku islamskog svijeta da se to na takav način radi kao što je to, hvala dragom Bogu, ovdje se zadržalo u našoj lijepoj BiH“, rekao je Bešlić.

Dodao je kako je su među učačima mukabele i učenici medrese, ali i žene.

”Mi smo jedan tip otvorene mukabele. Svi oni koji, lijepo i tečno po tedžvidu mogu učiti Kur'an, dobro su došli da zajedno učestvujemo u ibadetu. Kao što je bolje i efdalnije, namaz klanjati u džematu, tako i sve druge ibadete omasoviti shodno pandemijskim prilikama u kojima se nalazimo. Vodimo računa o mjerama zaštite, razmaku…“, rekao je Bešlić.

Hafiz koji je na putu iz Maroka u Francusku, stigao u BiH

Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka je krenuo poznatom migrantskom rutom prema Evropi, a u džamiju u Sarajevu došao je prošle godine. Nakon toga je pokušao otići do porodice u Francuskoj, ali je vraćen iz Hrvatske.

Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka - undefined

Anadolija: Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka

“Prije nego što je krenuo, sreli smo se prije ramazana prošle godine. Ja sam mu kazao ako Allah dadne, bujrum da se vidimo, ako uspiješ, hvala dragom Bogu, ako ne,  mi smo tu da ti pomognemo koliko možemo. On se vratio i mi smo mu ustupili da nam bude musafir određeni vremenski period, uradili smo se što je do nas, prijavili u Odjel za strance, ima bijeli karton na azilu

Mi smo počašćeni da je godinu dana s nama i mogu kazati da uključujući i mene i sav džematski odbor, možda je osoba koja najviše trenutno doprinosi/hizmeti džamiji u proteklu godinu“, pojašnjava Bešlić.

Hafiz Arif pomaže u brizi o džamiji u Sarajevu i vjerskim aktivnostima

Hafiz Arif, koji govori arapski, francuski i engleski jezik, u džamiji ima svoju sobu gdje boravi, a u džamiji uči ezan, mukabele, a pomaže i u mektebskoj nastavi te podučavanju arapskom jeziku.

”Dobro poznaje mekame učenja Kur'ana, mekame učenje ilahija. Jedno vrijeme je boravio i u Turskoj, jedna atipična osoba s tih prostora gdje mi uglavnom imamo predrasude da su to neobrazovani ljudi uskih svjetonazora i shvatanja, a on je sve drugačije, kao da je rođen na ovim našim prostorima i uklopio se s ovim našim džematlijama koje su ga prihvatili kao najrođenijeg i da mu izađu u susret kako bi se osjećao kod kuće“, rekao je Bešlić.

Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka - undefined

Anadolija: Hafiz Zekeriyah Arif iz Maroka

Dodaje kako se ne zna kakva sudbina čeka mladog Marokanca, ali da će zasigurno, ako ode, s ovih prostora ponijeti bogatstvo iskustva, tradicije, poimanja vjere…

U rodnom Maroku, gdje je također bio imam, studirao je na Fakultetu islamskih nauka. Potom je studirao i na Fatih Institutu za islamske i arapske studije, u Istanbulu, u Republici Turskoj. Ipak, zbog niza neprilika koje su ga zadesile morao je prekinuti školovanje i krenuti prema Evropi, a u Francuskoj ima porodicu.

”Moja sudbina je bila doći u Bosnu. Veoma je lijepo”, kazao je Arif koji je kazao kako je ovdje pronašao džamiju u kojoj je veoma sretan.

“Ako budem imao priliku da radim u Bosni i ostanem tu, to je bolje, jer je u Evropi, tu žive muslimani…” rekao je Arif.

Osvrnuo se i na odabrani mjesec muslimana ramazan.

”Ramazan s porodicom je nešto posebno, ali i u Bosni osjećam tu istinu ramazana, kao s mojom porodicom. Zajedno iftarimo. To je vrlo lijepo iskustvo“, rekao je Arif.

Dodao je kako je džemat ovdje kao jedan čovjek te da mnogo voli cijelu zajednicu.

”Ako radite za džamiju, za džemat, za Allaha, to je prelijepo. Tako sam sretan da budem s ovakvim džematom i kao mujezin“, rekao je Arif.

Prisjetio se svog prošlog ramazana, kada je počela pandemija koronavirusa, a na putu ka Francuskoj, zadesio se u Velikoj Kladuši, gdje nije imao pristup dovoljnim količinama hrane s obzirom na veliki broj migranata koji su na tom području.

Sada je mnogo sretniji u džamiji u Sarajevu.

”Želim samo imati stabilan život, završiti obrazovanje, na Fakultetu islamskih nauka, ako imam priliku za to, čak i ovdje, to bi bilo lijepo. (obrazovanje, op.a.) je vrlo važno za mene. Možete naći novac i sve drugo, ali za vašu biografiju potrebno je obrazovanje”, rekao je Arif.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije