Slučaj koji je potresao BiH i region: Godina dana od misteriozne smrti Lane Bijedić
Smrt 19-godišnje Mostarke Lane Bijedić nakon godinu dana je i dalje nerazjašnjena.
Na današnji dan, prije godinu, 6. oktobra 2019., njeno beživotno tijelo pronašao je ribar u koritu rijeke Studenčice ispod vijadukta autoceste u Zvirovićima na samoj granici gradova Ljubuškog i Čapljine, odnosno Zapadnohercegovačkog i Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Kako saznaje portal Radiosarajevo.ba tokom istrage saslušano je više od 150 svjedoka.
Obavljeno je i informativnii razgovori sa svim osobama koje su se toga dana kretale na relaciji Mostar – Čapljina – Ljubuški, kao i vijaduktom ispod kojeg je 6. oktobra 2019. pronađeno beživotno tijelo Lane Bijedić.
U bolnici Bijeli Brijeg u Mostaru tada je izvršena obdukcija tijela 19-godišnje djevojke, kojom je utvrđeno da je ubijena nasilnom smrću.
"Na tijelu ženske osobe pronađeno je više tragova udaraca u predjelu glave kao i tragovi gušenja. Nakon toga djevojka je bačena u rijeku, u plućima je pronađena krv i voda. Što se tiče ostalog, nema tragova silovanja", kazao je za Radiosarajevo.ba prije godinu Josip Aničić.
Majka ubijene Mostarke Lane Bijedić, Nina Bijedić, se potresnom objavom na društvenim mrežama oprostila od svoje ubijene kćerke. Kasnije je napustila BiH i otišla živjeti u Beograd.
Lana je bila jedinica u porodici i ljubav između nje i majke je bila nemjerljiva.
Nažalost, ljubav je svirepo i tužno prekinuta jer je Lana ubijena prije nekoliko dana u Mostaru, a već sutradan je trebala biti na fakultetu u Sarajevu.
Tužno, da ne može biti tužnije.
Inače, Nina Bijedić je objavila na društvenim mrežama pjesmu Bisere Valetanlić “Milo Moje” sa stihovima.
“Nikad više, milo moje
Nikad više
Nikad više onog leta
Nema zašto cvet da cveta
Umrle su oči tvoje
Nikad više, gotovo je
Plakati neću ja, milo moje
Oko je prazno i slepo
Sad jeste, zlo je, sve svršeno je
A bilo nam je, bilo nam je lepo”.
U oktobru prošle godine MUP Zapadno-hercegovačkog kantona (ZHK) došao je do informacije da je automobil lociran u jednom od lokalnih sela, ispred porodične kuće.
MUP ZHK, potpomognut drugim policijama i sigurnosnim agencijama u BiH, danonoćno je radio kako bi počinitelj bio priveden licu pravde.
Mjesecima je prejala pretraga terena gdje se dogodilo ubistvo, vještačenje laptopa i izuzetih stvari iz stana u kojem je Lana u Mostaru živjela s majkom Ninom, dekanicom Fakulteta informacijih tehnologija na Univerzitetu Džemala Bijedića u Mostaru.
Čekale su se informacije iz Lanina mobitela za koji se vjerovalo da će pokazati posljednje pozive i poruke koje je Lana i kome uputila tog 6. oktobra.
U augustu 2020. godine činilo se da bi moglo doći do rasvjetljavanja slučaja kada se u sve uključio John Clark, forenzički vještak za patologiju Sveučilišta u Glasgowu kojeg je Haški sud angažirao za vještačenja ekshumacija masovnih grobnica u okolici Srebrenice.
Neslužbeno se tada spominjalo da je Clark ovaj slučaj okarakterizirao kao samoubistvo, iako je obdukcijski nalaz njegovih kolega iz BiH pokazivao da se radi o ubistvu.
Spomenuti stručnjak i dalje nije nigdje službeno napisao svoje mišljenje o ovom slučaju.
"Slučaj se i dalje vodio kao ubistvo", potvrđeno je za Radiosarajevo.ba iz Tužilaštva ZHK.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.