Forum Bošnjačkog instituta: U BiH ne postoji jedinstvena javnost

Radiosarajevo.ba
Forum Bošnjačkog instituta: U BiH ne postoji jedinstvena javnost

U Bosni i Hercegovini ne postoji jedinstvena bh. javnost koja će se okupiti oko zajedničkog interesa, već više podijeljenih javnosti, jedan je od zaključaka učesnika trećeg Foruma Bošnjačkog instituta održanog danas u Sarajevu o temi "Javnost u Bosni i Hercegovini?!?"

Uvodnu riječ održali su profesor na Pravnom fakultetu Zdravko Grebo te profesori na Fakultetu političkih nauka Nerzuk Ćurak i Jelenka Voćkić-Avdagić.

Profesor Grebo smatra da je bh. društvo duboko i radikalno fragmentirano, s nefunkcionalnom državom. Zato ono ne može ni formirati javno mijenje, već više bh. javnosti.

"U ovom trenutku mi živimo u pretpolitičkom stanju - ono što nam trenutno nedostaje nije toliko spremnost da napravimo savršen ustav, već nam nedostaje društveni dogovor. Mislim na dogovor stanovnika, bh. državljana da je BiH njihova domovina, te da i u normativnom smislu trebaju napraviti najbolji ambijent", kazao je Grebo.

Sve dok se to ne desi, zaključio je, BiH će imati najmanje tri ili četiri podijeljene javnosti koje ne dijele nijednu istinu.

Za Nerzuka Ćurka nema javnosti bez političke slobode. U tom smislu, BiH za vrijeme svoje povijesne egzistencije nikada nije bila politički slobodna. Upravo ta činjenica, smatra on, hendikepira govor o bh. javnosti.

"Autentičnu javnost u BiH koja promiče javni interes prosto je nemoguće konstituirati oko bilo čega zajedničkog, jer je veliki problem postojanje različitih istina. Zato imamo trijumf partikularnih javnosti, koje se i dalje mogu dijeliti", istaknuo je Ćurak.

On je mišljenja da su slobodni mediji važni upravo za zajednice kao što je BiH, te da se bez njih ne može konstituirati ni bh. javnost. Stoga mediji trebaju biti prijatelji, a ne neprijatelji javnosti, ocjenjuje Ćurak.

Navodeći da bh. javnost nema iskustva s demokratskim medijima, Jelenka Vočkić-Avdagić ocjenjuje da takvoj situaciji doprinose političari i javne ličnosti.

"Bh. javnost ne dijeli ni minimum zajedničkih vrijednosti oko kojih bi se mogla ujediniti. Kao primjer mogu navesti fudbal, demobilizirane borce, i mnoge druge oblasti", kazala je ona.

I ona je mišljenja da je medijska scena u BiH složena, iz čega proizlaze i isparcelisane javnosti. Smatra da su pojedini mediji direktni dijelovi centara moći, te da značajnu ulogu u društvu igraju i novi mediji, među kojima prednjači internet.

FENA/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije