CCI: Svi u srednju školu!

Radiosarajevo.ba
CCI: Svi u srednju školu!

Dževad Glinac i Adis Arapović (Foto: radiosarajevo.ba)

Centri civilnih inicijativa (CCI) predstavili su studiju Srednje obrazovanje u BiH: ambijent i perspektive Nine Branković i Adisa Arapovića te zvanično objavili početak kampanje Svi u srednju školu!

Na promociji su predstavljeni rezultati istraživanja koje je CCI sproveo u proteklih pola godine, a koji, između ostalog, upozoravaju na zabrinjavajuće velik broj djece koja ne završavaju srednju školu, na posljedice po lošu strukturu tržišta radne snage, nisku stopu upisa na fakultete, opterećenja socijalnog sektora i povećanje nivoa kriminaliteta, što su efekti loše obrazovane politike u BiH.

Studiju su predstavili Dževad Glinac, koordinator kampanje, i Adis Arapović, projekt menadžer i koautor studije. Prisutnima su se obratili i Meliha Alić, federalna ministrica nauke i obrazovanja; Esma Hadžagić, pomoćnica ministra civilnih poslova BiH i Sretko Žmukić, stručni savjetnik za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Ministarstvu obrazovanja Kantona Sarajevo.

Alić je pojasnila kako je potrebno uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja u BiH i to što je prije moguće te da je potrebno stalno podizanje svijesti o nužnosti srednjeg obrazovanja. “Federalno Ministarstvo nauka i obrazovanja konstantnim ulaganjem doprinosi poboljšanju uslova za odvijanje nastavnog procesa”, rekla je ministrica Alić te dodala kako bi svi trebali podržati inicijativu uvođenja obaveznog i besplatnog srednjeg obrazovanja.

Hadžagić je rekla kako ni Ministarstvo civilnih poslova ni Federalno Ministarstvo nauka i obrazovanja nemaju izravnu nadležnost u ovom slučaju, a da se oni koji je imaju nisu ni pojavili na prezentaciji. Po njenim riječima, obrazovanje nije prioritet u našoj zemlji I spada u tzv. “soft achieve”. “Mi smo država koja ima značajne ljudske resurse i potencijalni industrijski kapital te bi i druga ministarstva trebala da stave obrazovanje kao svoj prioritet.

Žukić je naveo kako Kanton Sarajevo nije najtipičniji primjer u ovome slučaju, jer su u njemu prva dva razredna obavezna za sve srednjoškolce, a broj mogućih ponavljanja razreda je povećan na tri. Žukić je najavio i da je zakonom, koji će uskoro stupiti na snagu, predviđeno i uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja već od naredne školske godine. Dodao je i da je javnost najčešće upoznata sa negativnostima u obrazovanju te da Kanton Sarajevo ima najmanji problem sa nepohađanjem srednje škole. Predškolsko obrazovanje bi trebalo da ostane i naredne školske godine, a naveo je i da prelazak na obavezno srednje obrazovanje ne bi iziskivao puno više novaca te bi za prvu godinu bilo neophodno 450 hiljada KM.

Obavezno srednje školovanje
Razloge nastanka studije Srednje obrazovanje u BiH: ambijent i perspective objasnio je njen koautor Adis Arapović. Naveo je da je studija nastala usljed nepostojanosti sumarnih podataka o obrazovnoj strukturi stanovništva, pretpostavke o izuzetno niskoj stopi svršenih srednjoškolaca, procjena o nejednakom pravu na obrazovanje, manjka procjene o cijeni školovanja po učeniku i kolateralnoj šteti nastaloj nezavršavanjem srednje škole te zbog pokretanja inicijative o obaveznom srednjem obrazovanju.

Studija je dovela do nalaza da ne postoje pouzdani podaci o obrazovnoj strukturi stanovništva i da se smatra da manje od 60% stanovništva ima završenu srednju školu (40% učenika ne završi školu, 15-20% je uopće ne upiše), a 30% mladih u dobi od 15 do 20 godina završi samo osnovnu školu.

Šta kažu statistike
Prosječno trajanje obaveznog obrazovanja u EU traje 10,5 godina. Osobe sa srednjom ili nižom stručnom spremom čine 90% nezaposlenih u našoj zemlji. Udio potrošnje na obrazovanje iz GDP-a iznosi čak 6,4 posto, a toliki je zbog rascjepkanosti i neefikasnosti obrazovanja. Hiljadu djece u BiH ne upiše srednju školu, dok 18 hiljada ne završi četvrti razred, a alarmantan podatak je da 20 hiljada djece ne završava četvrti razred u roku ili nikako, što iznosi 15-20% ove populacije.

Omjer upisa u srednje škola prema spolu je jednak, ali omjer ponavljača iznosi 9:1 u korist dječaka. Razlozi neupisivanja uključuju migracije, ekonomske i socijalni položaj porodica, pa čak i tradicija, patrijarhalno naslijeđe te problemi manjinskih i povratničkih skupina.

Ulaganje u povećanje stope svršenih srednjoškolaca je isplativije od zbira socijalnih davanja, zdravstvenog osiguranja, sprječavanja kriminala, sudskih postupaka, rehabilitacije, itd.

Studija preporučuje pokretanje inicijative za produženje trajanja obaveznog obrazovanja i iniciranje uvođenja bar dva razreda obaveznog i besplatnog srednjeg obrazovanja. “Ne smijemo pustiti 20 hiljada djece na ulice bez ikakvih kvalifikacija, rekao je Arapović.

Svi u srednju školu!
Nakon predstavljanja studije, zvanično je pokrenuta kampanja Svi u srednju školu!, čiji je cilj uvođenje obaveznog i besplatnog srednjeg obrazovanja u BiH, a kojoj su svojim učešćem podršku dale mnoge istaknute osobe iz javog života, ali i one koje trenutna situacija direktno ugrožava. Prikazano je 10 kratkih filmova koji na zanimljiv način promoviraju potrebe za srednjim obrazovanjem i pravo na njega.

ado, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije