CCI: Otvoreno pismo za Ministarstvo okoliša

Radiosarajevo.ba
CCI: Otvoreno pismo za Ministarstvo okoliša


Dan zaštite okoliša u svijetu je dan koji se slavi i obilježava različitim aktivnostima. Tu su ulične parade, koncerti, takmičenja u školama, akcije pošumljavanja, promovisanje reciklaže, akcije čišćenja rijeka i okoliša, i još mnogo toga. Međutim, ono što je najvažnije jeste da se ovaj dan koristi kao prilika da se demonstrira politička volja i konkretnim potezima pokaže političko djelovanje u oblasti zaštite okoliša.

Na ovaj dan, šefovi država, premijeri i resorni ministri se posebno obavezuju da će još aktivnije raditi na zaštiti okoliša i povećanju svijesti o neophodnosti očuvanja prirode u vremenima koja dolaze. Iznoseći podatke koji pokazuju koliko toga su uradili na zaštiti okoliša, obavezuju se da će raditi na uspostavi dodatnih struktura i izradi javnih politika, ekonomskom planiranju i razvojnim projektima.

Ne moramo otići daleko da bi pronašli pozitivne primjere. Susjedna Republika Hrvatska se ima čime pohvaliti. Naime, plan prihoda Fonda za zaštitu okoliša Hrvatske za 2009.g. iznosi, blizu 380 miliona KM, dok je planirani suficit blizu 44 miliona KM. U periodu od četiri i pol godine (2004. - 2008.) u Hrvatskoj je prikupljeno 2.811.793.835 jedinica ambalažnog otpada (od toga preko 60 tona PET otpada). U istom tom periodu Fond je odobrio i ugovorio preko 1 milijardu KM za 2.376 projekata, a za projekte i programe zaštite okoliša Fond RH će u 2009. godini, od ukupno planiranih prihoda, izdvojiti približno 70 miliona KM.

U Bosni i Hercegovini, koja se guši od svakojakog otpada, indolentnost i nebriga vlasti prema okolišu doživljavaju svoj vrhunac. Niti jedno resorno ministarstvo se nije oglasilo kako bi najavilo adekvatne aktivnosti povodom obilježavanja ovog dana. O konkretnim potezima ka donošenju neophodnih politika koje bi regulisale upravljanje ambalažnim otpadom i otvorile prostor za razvojne projekte, zapošljavanje i sredinu zdraviju za život nema ni govora.

Fond za zaštitu okoliša FBiH, i pored brojnih apela, još uvijek nema direktora, jer Vlada FBiH već pet godina odlaže da istog imenuje. Čini se da Vladi Federacije novac nije potreban, da zapošljavanje nije prijeko potrebno, pa tako blizu 6 miliona KM akumuliranih na računu Fonda i dalje ostaje neiskorišteno, dok se u isto vrijeme propuštaju prilike za dodatnim prihodima u iznosu od nekoliko miliona KM godišnje, kao i prilike za otvaranjem novih radnih mjesta.

Stoga, Centri civilnih inicijativa još jednom apeluju i pozivaju Vladu FBiH i resornog ministra da što prije deblokiraju rad Fonda imenovanjem direktora Fonda za zaštitu okoliša FBiH i ubrzaju proceduru donošenja provedbenih propisa iz oblasti okoliša, čime bi se stvorili preduvjeti da naredni Dan zaštite okoliša obilježe konkretnim projektima, a ne deklarativno - kažu u svom otvorenom pismu predstavnici Centara Civilnih Inicijativa.

Vezano: Intervju sa savjetnikom Ministra za okoliš FBiH

radisoarajevo.ba



Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije