Pitali smo sarajevske zlatare - da li (i koliko) građani kupuju ili prodaju zlato?
Centralna banka Bosne i Hercegovine nedavno je prodala tonu zlata, sve kako bi se sačuvala monetarna stabilnost zemlje.
Odluka Centralne banke da proda tonu zlata, što je oko trećine ukupne količine zlata koje Bosna i Hercegovina ima, za mnoge ekonomiste je brzopleta i dugoročno gledano pogrešna, prenosi Srpskainfo.
Ekipa portala Radiosarajevo.ba obišla je nekoliko sarajevskih zlatara u potrazi za odgovorima na pitanje o prodaji zlata.
U saobraćajnoj nesreći u Sarajevu povrijeđena pješakinja
Već prvi sagovornik u poznatoj 'Zlatarskoj ulici' odbio je fotografisati se za naš portal, a nije pristao ni da nam da svoje ime i prezime. Isto su ponovili i naši ostali sagovornici.
Rekao je kako su zlatarske radnje prazne većinu dana, te kako u sat vremena uđu dvije osobe.
"I oni rijetko kad kupe nešto, a o otkupu nema govora. Pa pogledajte oko sebe."
Drugi zlatar nam je rekao kako prodaja zlata ne ide dobro, a priča o tolikim zalihama u BiH pomalo je, kaže, smiješna.
Mnogi od radnika ili radnica u ovim zlatarama nisu pristali da daju izjave. Rekli su nam kako strahuju od inspekcija i različitih institucija koje bi ih mogle sankcionisati.
To im, kako kažu, u ovom trenutku najmanje treba.
U ovom slučaju, "šutnja je zlato".
"Naši problemi, nas zanatlija, samo su ogledalo kompletnog stanja u ovoj državi. Mi interno znamo s čim se nosimo svakog dana, u svakoj od ovih radnji okolo. Situacija je stvarno kritična", rekao je naš posljednji sagovornik.
Čini se da su zlatari u poznatoj sarajevskoj ulici kod Gazi-Husrev begovog Bezistana saglasni - zlato se ne prodaje, a još manje otkupljuje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.