14 godina od stradanja civila na "Markalama"

Radiosarajevo.ba
14 godina od stradanja civila na "Markalama"

Danas se navršava 14. godina od tragičnog stradanja građana Sarajeva u ubistvu poznatijem kao "Drugi masakr na Markalama" pri čemu je stradalo 43, a ranjeno 84 građana Sarajeva.

Delegacija Kantona Sarajevo danas će u znak sjećanja na stradale položiti cvijeće u 11 sati na mjesto masakra u ulici Mula-Mustafe Bašeskije do broja 64.

Tog dana, 28.08.1995. godine u 11 sati ujutro, gelerima minobacačke granate od 120 mm ispaljene iz pravca Trebevića, koja je eksplodirala u blizini sjevernog ulaza u Gradsku tržnicu ubijeni su:

Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglić, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.

Istraga masakra od strane Ujedinjenih Naroda je vođena u tajnosti, što je izazvalo špekulacije u medijima o nemogućnosti utvrđivanja lokacije sa koje su granate ispaljene. Špekuliranje o istrazi naišlo je na odobravanje agresorskih vlasti koje su, kao i nakon masakra iz 1994. godine, demantirale odgovornost i optužile vladu Republike Bosne i Hercegovine za bombardovanje vlastitog stanovništva s ciljem međunarodnog revolta i moguće intervencije.

U stvari, kao što se i saznalo kroz izvještaj za Generalnu skupštinu Ujedinjenih Naroda 1999. godine, UNPROFOR je smatrao da su dokazi bili dosta jasni: tajni izvještaj nedugo nakon događaja je utvrdio da je svih pet rundi granata ispalila Vojska Republike Srpske.

Masakr na "Markalama" se pamti kao jedan od najtežih zločina počinjenih nad građanima u opkoljenom Sarajevu. Vijeće Haškog suda je na osnovu iznesenih dokaza potvrdilo da je granata upućena sa položaja Vojske Republike Srpske i time odbacilo tvrdnju da je masakr iscenirala Armija BiH.

Za ovaj zločin nepravosnažno je osuđen bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpousa Vojske Republike Srpske general Dragomir Milošević, a njegovog prethodnika, Stanislava Galića, Haški tribunal je osudio na doživotnu kaznu zatvora.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije