Uspavana ljepotica se vratila: Tamara Ljubičić oživjela princezu Auroru
Povratak čuvenog baleta Uspavana ljepotica na scenu Narodnog pozorišta Sarajevo, nakon više od pola stoljeća, značajan je događaj za kulturu Bosne i Hercegovine.
Petar Iljič Čajkovski ostao je zabilježen u historiji muzike, između ostalog, i po svoja tri baleta koja su i danas u samom vrhu popularnosti - Labuđe jezero (1875), Krcko Orašar (1892) i Uspavana ljepotica (1890). Jednako zaslužan za uspjeh Orašara i Uspavane ljepotice bio je Marius Petipa, slavni koreograf po čijim se pokretima i formacijama baziraju i današnje koreografije. Neponovljive melodije, bogata orkestracija i šuštava romantika bijelog baleta, čine ove naslove gotovo pa obaveznim na repertoarima svih velikih baletnih kuća.
Realne prepreke nisu narušile očekivani kvalitet prikazan na premijernom izvođenju Uspavane ljepotice u utorak 23. aprila.
Solistička garnitura pojačana je gostovanjem glavnog plesača Igora Pastora koji je oduševio publiku u zahtjevnoj ulozi princa, te elegantne Bojane Lipovšćak koja je upečatljivo utjelotvorila ulogu dobre "ljubičaste" Vile jorgovana. Domaće snage iskorištene su u punom kapacitetu i zablistale su u punom sjaju, i dobroj kondiciji, uz aktivno učešće učenica sa odsjeka baleta Srednje muzičke škole. Mnogi plesači i plesačice plesali su višestruke uloge što pokazuje i dobru uigranost i tehničku pripremljenost ansambla u cjelini.
Treba naglasiti - ova produkcija još je jednom pokazala kakav dragulj imamo u redovima baletnog ansambla. Solistkinja Tamara Ljubičić, graciozna, porculanski fragilna a tehnički superiorna, pravi je izbor za ikonski lik princeze Aurore. Zahvaljujući Tamarinoj izvedbi, njenim filigranskim bravurama i pojavi na sceni, naša Trnoružica dobila je onaj neophodni oreol bajkovitosti koji ovakve predstave odvaja od drugih.
U mnogim pogledima ovo je velika predstava: većinu vremena scena se doima punom, između ostalog i zahvaljujući statista iz KUD-a "Baščaršija". Bogati kostimi, posuđeni iz HNK Split doprinose cjelokupnom dojmu. Hrabra je i odluka dorektorice Belme Čečo i koreografa Bogdanića da zadrže originalno trajanje od skoro 210 minuta (bruto, uključujući čak tri pauze), što još više naglašava "klasičnost" ove predstave koja nas je vratila u zlatno doba Baleta, a Uspavanu ljepoticu čini još značajnijim kulturnim događajem koji se dugo pamti.
PETAR ILJIČ ČAJKOVSKI USPAVANA LJEPOTICA
balet u 3 čina sa prologom
libreto: I. A. Vsevološki, M. Petipa – prema bajci Perraulta
koreograf: Dinko Bogdanić
dirigentica: Samra Gulamović
scenograf: Vedran Hrustanović
kostimografkinje: Dijana Bourek i Ika Škomrlj
asistentica koreografa: Mia Jahić
izrada kapa, tijara i krunica: Melisa Musić Ajkunić
dizajn svjetla: Moamer Šaković
solo violina: Arvida Kulloli-Vračo / Arijana Zupčević
solo violončelo: Isak Haračić
cvjetni zastor: Dinka Iričević
inspicijent: Boris Jeličanin
LICA/CAST
Kralj – Adnan Đindo
Kraljica – Dajana Zilić
Princeza Aurora – Tamara Ljubičić
Princ Desire – Igor Pastor, k.g. Srbija
Katabalit, ceremonijal majstor – Jesenko Matković
Vila jorgovana – Bojana Lipovšćak, k.g. Hrvatska
Vile – Amina Sulejmanagić, Ana Kuzmanović, Albina Huskić, Zulejha Kečo,Jovana Milosavljević Lovrenović, Aleksandra Smiljanić
Pratnja Vile jorgovana – Nataša Gaponko, Marijana Marić, Selma Efendić*, Kristina Mandić*, Naida Hamzić*, Hana Leko*
Carabossa – Lejla Bajramović
Prinčevi – Mihail Mateescu, Admir Kalkan, Ervis Koceku, Boris Vidaković
Carabossina pratnja – Evgeny Gaponko, Boris Vidaković, Goran Staniškovski, Til Čmančanin
Valcer – Selma Štrbo Arnautović, Sabina Sokolović, Marijana Marić, Nadža Pušilo, Selma Efendić*, Naida Hamzić*, Evgeny Gaponko, Boris Vidaković, Til Čmančanin, Goran Staniškovski, Nicola Bianco, Miloš Živanović
Dame i gospoda – Članovi ansambla KUD „Baščaršija“
Nereide – Ženski ansambl Baleta NPS
Poloneza i Mazurka – Nadža Pušilo, Selma Štrbo Arnautović, Marijana Marić, Sabina Sokolović, Aleksandra Smiljanić, Naida Hamzić*, Evgeny Gaponko, Til Čmančanin, Goran Staniškovski, Boris Vidaković, Nicola Bianco, Miloš Živanović
Pas de Cinq – Ana Kuzmanović, Amina Sulejmanagić, Jovana Milosavljević Lovrenović, Albina Huskić, Admir Kalkan
Bijela mačka i mačak u čizmama – Selma Efendić*, Boris Vidaković
Princeza Florina – Nataša Gaponko
Plava ptica – Ervis Koceku
Crvenkapa – Zulejha Kečo
Sivi vuk – Mihail Mateescu
*Učenice Srednje muzičke škole Sarajevo – Odsjek balet, klasa Tanje Smajić
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.