U Livnu održana izložba prvog školovanog umjetnika u BiH

0
Radiosarajevo.ba
U Livnu održana izložba prvog školovanog umjetnika u BiH
Foto: Screenshot/Facebook / Izložba u Livnu

Kulturno-vjerski dani u Livnu - u galeriji Gorica pri tamošnjem Franjevačkom samostanu, započeli su rijetkom kulturnom poslasticom.

Velika izložba "Hommage ljepoti - in memoriam 1974. - 2024." povodom 50. godišnjice smrti slikara Gabrijela Jurkića, Livnjaka i prvog akademski školovanog umjetnika s područja Bosne i Hercegovine na svjetlo je iznijela neka njegova do sad prilično nepoznata djela. Zahvaljujući nekolicini privatnih kolekcionara i sretnih vlasnika koji su za potrebe izložbe ustupili Jurkićeve radove sa svojih zidova i iz privatnih depoa, javnost će tokom narednih mjesec dana u najvažnijoj livanjskoj galeriji moći razgledati radove tog sjajnog slikara, koji je djelovao pod utjecajem secesije, razdoblja kojem je hronološki pripadao.

Ono što u književnosti nazivamo "lijepa književnost", u slikarstvu bi bio Jurkić. Bio je vrsni figurativac, preteča pointilizma, o čemu svjedoči njegovo - jedno u nizu veličanstveno ostvarenje iz 1906. godine naziva "Šumski motiv".

Bosni i Hercegovini nedostaje 30 hiljada radnika: Da li nas očekuje "uvoz" radne snage?

Bosni i Hercegovini nedostaje 30 hiljada radnika: Da li nas očekuje "uvoz" radne snage?

Zapravo je teško reći koji je od njegovih brojnih pejzažnih motiva ljepši - bez obzira prikazuje li bosansku zimu s elementima pastorale na platnu, ili pak mediteranske motive i vedute koje je slikao s jednakim zanosom. Ne zaboravimo, jednako je bio sjajan portretist...

Prenosio je neumorno na platno ljepotu prirode, na slavu Božju; bio je pobožan, te oženjen katoličkom književnicom Štefom. Zlatne godine života do smrti proveli su upravo u okrilju livanjskog samostana, zahvaljujući ukazu i susretljivosti braće franjevaca, a upravo samostanu je u trajnu ostavštinu Jurkić i oporučno ostavio brojna djela iz svog stvaralačkog opusa. Ona čine stalni postav u galeriji, a ovom je prigodom izložen dakle i dio do sad "neviđenih" radova ovog velikog slikara. Riječ je o ukupno 40 izloženih djela, saznajemo od kustosice Željke Markov.

Jedan od vlasnika Jurkićevih djela s kojim smo porazgovarali je umjetnikov nećak, 83-godišnji umirovljeni odvjetnik iz Pule Mirko Jurkić (sin slikareva brata-blizanca) i udovac nekadašnje ministrice kulture RH Vesne Girardi Jurkić. On je na izložbu donio dva djela iz svog doma: Gruž i Crvene masline, a prilikom obljetnice prisjetio se i da je prije ravno 50 godina na istom mjestu, kao još mlad čovjek, bio i na pogrebu strica. Prisjetio se i nekoliko anegdota iz ne odavno već čestih, ali dragocjenih susreta s umjetnikom, čiji je dom "uvijek mirisao na terpentin" i tada popularne uljane boje. U pratnji je bila i njegova kći Tamara Jurkić Sviben sa suprugom.

Još jedan ponosni vlasnik Jurkićeve slike - zajedno sa slikom! - stigao je u Livno čak iz Amerike, tačnije države Michigan. Riječ je o Endiju Poškoviću (53), rodom Sarajlijija kojemu je pošlo za rukom otkupiti prekrasnu sliku "Zimski potok", nastalu iz slikareva oka "i pinela" davne 1922. godine Iz galerije Ullrich "preselila" se izravno njemu, zajedno s originalnim okvirom, "ramom" (kako reče Pošković), koji također ima izvjesnu vrijednost antikviteta.

"Kad je neka slika tako vrijedna - bez obzira je li riječ o materijalnoj ili emotivnoj valorizaciji, ili oboje kao u ovom slučaju - onda se sa slikom putuje, nikad je se ne šalje samo kao "cargo". Ja to tako radim. Druga varijanta je najam "brokera", svojevrsnog "bodyguarda" za umjetninu, obučene osobe koja će na nju paziti i za to biti honorirana" rekao je profesor i šef katedre na Univezitetu - Likovnoj akademiji u Michiganu, SAD. Po sliku se, rekao je, vraća dogodine u martu, a u međuvremenu će umjetnina biti pohranjena u depou galerije pri samostanu.

Otvorena izložba u Muzeju Sarajeva: Utisci posjetilaca o atentatu na Franza Ferdinanda

Otvorena izložba u Muzeju Sarajeva: Utisci posjetilaca o atentatu na Franza Ferdinanda

Jurkićeva slika jedna je od najdražih slika u posjedu profesora Poškovića, a većinu njegove privatne zbirke čine slike slavenskih autora. Takvo kolekcioniranje je objasnio ovako.

"Ako kupite za milion dolara jednu grafiku Matissea, zapravo nemate skoro ništa, a potrošili ste bogatstvo. S druge strane, u Poljskoj možete za jednu ili čak dvije nule manje kupiti radove njihovih vrhunskih umjetnika. Slično je i kod nas, na ovim prostorima. To držim puno dragocjenijim ulaganjem, a s tim sam počeo kad sam, kao veoma mladi iseljenik-stipendist, u SAD-u zaradio prvih sto dolara. Shvatio sam da ću ih vjerovatno lako potrošiti, i razabrao da će mi biti puno mudrije za novac kupiti nešto što ima trajnu vrijednost, koja čak s vremenom raste. Realno, s Jurkićevom slikom na dražbi mi se posrećilo, držim da je - za moje standarde - cjenovno bila prilično dostupna. Posebno mi je srcu mila, posjedujem i jedan Jurkićev crtež, znate, bio je sjajan crtač!

U Livno inače volim doći jer ima "onaj šmek". I Split jako volim, imam prijatelje na tamošnjoj Likovnoj akademiji " u dahu nam je ispričao simpatični Pošković.

Otvorena izložba u Muzeju Sarajeva: Utisci posjetilaca o atentatu na Franza Ferdinanda

Otvorena izložba u Muzeju Sarajeva: Utisci posjetilaca o atentatu na Franza Ferdinanda

Od kustosice Željke Markov, koja je odradila uistinu sjajan posao te uredila prigodni luksuzni katalog izložbe, saznajemo da je galeriji pošlo za rukom otkupiti vrijednu sliku iz kolekcije zavičajnih zimskih motiva naziva "U planinama". Prethodni vlasnik koji je djelo naslijedio od roditelja bio je iz Sarajeva i želja mu je bila sliku "udomiti" u prave ruke. Cijena slike je tajna, ali kustosica nam je odala da je među nekolicinom donatora najveću svotu izdvojila Nevenka Gotovac Gritz, 88-godišnja ljubiteljica umjetnosti iz Pariza.

"Ta sjajna žena i naša velika prijateljica, koja na žalost zbog zdravstvenih problema nije uspjela ovog puta doći iz Pariza na otvorenje izložbe u Livno, puno nas je zadužila. Očekujemo je prvom sljedećim povodom" zahvalno iznosi Markov.

Osiguranje ove vrijedne izložbe iznosi 30 hiljada eura (oko 60 hiljada KM), ali njena je realna vrijednost puno veća. Štaviše, neprocjenjiva, posebno za Livno, čiju je kulturnu scenu Jurkićeva ostavština podigla do vrhunca najbolje europske umjetosti 20. stoljeća, piše Slobodna Dalmacija.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije