Sjećanje na Grabež: Sačuvati patnju Krajišnika od zaborava
Knjiga je autentično svjedočenje autora o lokalitetu koji je ratnih godina predstavljao centralnu tačku otpora agresoru, a mnoge bihaćke porodice Grabež pamte kao mjesto na koje su posljednji put ispratile svoje očeve, braću i sinove.
Autor je sinoć rekao novinarima da mu je glavna namjera bila od zaborava sačuvati patnju Krajišnika iz ratnog perioda te najavljuje i novu knjigu u kojoj će biti obuhvaćen period 1994. - 1995. godina. Vjeruje da se samo istinom može sačuvati sjećanje na važne događaje.
Grabež je označen kao područje susreta historije i pamćenja te mjesto kolektivnih trauma, ali i individualnih svjedočenja - mjesto koje je tokom rata u BiH bilo presudno za odbranu grada Bihaća.
Knjiga je objavljena u izdanju Arhiva Unsko-sanskog kantona i Društva arhivskih radnika USK-a, a promotori su bili generali Atif Dudaković i Ramiz Dreković, te Ferid Buljubašić i Samra Hrnjica.
Mirsad Selmanović rođen je u Bihaću, Srednju vojnu školu završio je u Sarajevu, nakon čega radi godinu dana u Jugoslavenskoj armiji (JNA), potom odlazi na Vojnu akademiju kopnene vojske koju završava 1977. u Beogradu. Kao oficir JNA, vojnu službu obavlja u Sarajevu, a 1988. odlazi u Beograd gdje je završio Komandno-štabnu školu taktike rodova kopnene vojske, te se vraća na službu u Sarajevo.
Početkom 1992. godine napušta JNA i odlazi u Bihać, gdje je u sastavu Armije RBiH obavljao dužnost komandanta Prve bihaćke brigade. Krajem 1993. postavljen je za načelnika štaba 5. armijskog korpusa i na toj dužnosti ostaje do kraja rata. Iz aktivne vojne službe odlazi 1999. Dva puta je ranjen tokom rata.
Ranije je objavio knjigu Profesija i politika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.