Retrospektiva Toše Mitaševskog: Drukčije viđenje ratnih strahota u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Retrospektiva Toše Mitaševskog: Drukčije viđenje ratnih strahota u Sarajevu
Radiosarajevo.ba / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH poziva na otvorenje izložbe fotografija "Retrospektiva Toše Mitaševskog".
Otvorenje će se održati 10. aprila sa početkom u 19.00 sati a nakon Otvorenja izložbu možete pogledati do 16.4.2017. u periodu od 10.00 do 19.00 sati.


Na izložbi su hronološki postavljene  fotografije koje je Mitaševski izlagao na međuklupskim izložbama širom postjugoslavenskog prostora počev od 1984. godine. Na fotografijama se može pratiti, kako njegov lični razvoj kao fotografa, tako i trendovi u crno-bijeloj fotografiji tog vremena. Kao posebna cjelina iz osamdesetih godina izdvajaju se kolekcije Ohrid i Dojran, kao najviše nagrađivane kolekcije u tom periodu. Fotografije koje su izložene se nalaze u privatnim kolekcijama. Godine 1994. ove fotografije su bile dio izložbe Pejsaži- Bosanske planine i makedonska jezera u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

U periodu od marta do septembra 1993. godine u zgradi na liniji razgraničenja, poznatoj kao Loris, nastala je kolekcija Soba njenih uspomena, kao drukčije viđenje ratnih strahota u Sarajevu. Autor i model su živjeli u zgradi u kojoj su fotografije snimljene. Interesantno je da je za svaku fotografiju napravljen samo po jedan snimak, jer su filmovi u to vrijeme bili dragocjeni.
 
Plakat i fotografije su originali sa prve izložbe održane u septembru 1993. godine u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH. Iz ratnog perioda je i kolekcija Vijećnica. Neke od  fotografija su korištene  prilikom obnove ovog simbola Sarajeva da bi se što vjernije uradili detalji na pojedinim stubovima. U poslijeratnom periodu kao teme fotografija Toše Mitaševksog ponovo dominiraju priroda i portreti.
 
Jedan od rijetkih izleta u kolor fotografiju je kolekcija Cvijeće, predstavljena u projektu 3-2-1 (Tri godine-Dva umjetnika-Jedan grad) realiziranim sa Serge Marcoux, 1999. godine u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije