Teatar / Recenzija: To nikad nigdje nije bilo - predstava dostojna stogodišnjice NPS
27. 02. 2021. u 22:01:00
Kada je na pomolu veliki jubilej, organizatori se često nađu pred dilemom - napraviti grandioznan 'spektakl u supelativu', ili se odlučiti za događaj manjih gabarita, ali zato izniman po svom značaju. Iskustvo nas uči da je druga varijanta uvijek bolje izbor, intenzivnije se proživljava i duže pamti.
Tako je i stogodišnjica postojanja Narodnog pozorišta Sarajevo, najstarije teatarske kuće u zemlji, obilježena iznimnom predstavom čija je višeslojna simbolika dostojna velikog jubileja. Na stogodišnji kontinuitet umjetnosti, neprekinut čak i u najtragičnijim vremenima, jedino se može odgovoriti umjetnošću.
Predstava To nikad nigdje nije bilo u sebi sublimira posvetu nepokorenom gradu, svetost umjetnosti kao kontrapunkta razaranju i ništavilu i proslavu ljudskosti koja je u stanju izdići se iznad ovozemaljskih patnji i tragedija.
Sve to kroz magičan teatarski izraz koji opčinjava gledatelja.
Idejni pokretač i redatelj predstave je Dino Mustafić koji je temelji na motivima romana Istorija bolesti Tvrtka Kulenovića. Osim što je riječ o dragocjenom primjeru postmodernizma u bh. književnosti, ovaj roman je i autobiografski, s obzirom da ga je autor pisao i objavio za vrijeme opsade Sarajeva, preživljavjući neke od najvećih ličnih gubitaka i svjedočeći kolektivnoj tragediji građana u opkoljenom gradu.
Shodno tome, redatelj u centar zbivanja na scenu postavlja lik Tvrtka Kulenovića, članove njegove obitelji, prijatelje i komšije. Ali ovo nije predstava koja preslikava rat na scenu, već interpretira lične doživljaje i iskustva kroz osobne ispovijesti njenih aktera.
Ovdje dolazi do izražaja kvalitetna dramatizacija Darka Lukića koji je roman toka misli pretočio u upečatljive dramske slike sa elementima dokumentarnog teatara, s obzirom da su u tkivo predstave utkani i osobni iskazi glumaca koji dijele ratno iskustvo.
Na pitanje kako kniževnik doživljava rat, Tvrtko Kulenović i njegov dramski lik odgovaraju "teže nego ostali, jer je zadaća pisca je da razumije tuđe osjećaje". Tako se oko glavnog lika u predstavi nizaju različite sudbine ljudi čineći fragmentarnu strukturu nagomilanog stradanja kakvo "nikad nigdje nije bilo". Ova postmodernistička dramaturška građevina kao da je simbolički prikazana kroz upečatljiv scenografki element - grandioznu instalaciju sačinjenu od mnoštva kanistera za vodu koja stremi ka nebu.

Velija Hasanbegović: Predstava To nikad nigdje nije bilo
Dobru polovicu vrijednosti ove predstave nosi odmjerena i maštovita Mustafićeva režija, potpomognuta upečatljivim scenskim pokretom koji prati naraciju (koreografkinja Ena Kurtalić), intimističkim muzičkim materijalom što ga potpisuje Damir Imamović a izvodi gitarista Adnan Salihović i kostimima Lejle Hodžić i odličnim scenografskim rješenjima Mirne Ler.
Briljantan glumački tim nosi drugu polovicu. Slavenu Vidaku povjereno je da dočara osebujan lik Tvrtka Kulenovića - književnika, profesora, teoretičara književnosti, intelektualca, ali i nježnog sina, vjernog supruga, odanog brata i ratom zbunjenog Sarajlije. Sve ove uloge Vidak uspijeva dočarati, ostvarujući, može se reći, ulogu karijere. I ostali akteri zaslužuju sve pohvale, blistajući u solističkim bravurama i dobro uigranim ansambalskim tačkama. Svako od njih, počevši od suverena scene - Kaće Dorić, Vedrane Božinović, Ermina Sijamije, Mone Muratović, Minke Muftić pa do sjajnih mlađih glumica i glumaca, zaista su zaslužili dugački aplauz.

Velija Hasanbegović: Predstava To nikad nigdje nije bilo
To nikad nigdje nije bilo je lijepa predstava na tešku temu. Ona je filozofsko teatarsko djelo koje vas neće zamoriti beskrajnom retorikom, već naprotiv - nadahnuti poetskim pristupom kojim su su rat i razaranje prikazani kao bolest za koju se ipak, negdje i nekad, može pronaći izliječenje. Možda se ono krije u suštini umjetnosti. Prociijenite sami.

Velija Hasanbegović: Predstava To nikad nigdje nije bilo
Po motivima romana Tvrtka Kulenovića: Istorija bolesti
TO NIKAD NIGDJE NIJE BILO
Režiser: DINO MUSTAFIĆ
Adaptacija teksta i dramatizacija: DARKO LUKIĆ
Dramaturzi: VEDRANA BOŽINOVIĆ, DARKO LUKIĆ
Scenograf: MIRNA LER
Kostimograf: LEJLA HODŽIĆ
Muzika: DAMIR IMAMOVIĆ
Saradnik za scenski pokret: ENA KURTALIĆ
Dizajn plakata: ISMAR ŽALICA
Inspicijent :NIHAD KAPIĆ
Sufler: ESMERALDA ABDIJEVIĆ
LICA/CAST
Tvrtko - SLAVEN VIDAK
Lidija - VEDRANA BOŽINOVIĆ
Zoran /Zeko/ Tvrtkov brat - ALDIN OMEROVIĆ
Komšinica/glumica - VANJA ĐUGUM MATOVIĆ, HELENA VUKOVIĆ, BELMA SALKUNIĆ, MONA MURATOVIĆ, MERIMA LEPIĆ REDŽEPOVIĆ, EMINA MUFTIĆ
Komšija/glumac - DINO BAJROVIĆ, MAK ČENGIĆ, ERMIN SIJAMIJA
Doktorica, narator - EMINA MUFTIĆ
Majka/Tvrtkova - KAĆA DORIĆ
Otac /Tvrtkov - ERMIN SIJAMIJA
Partizan - MAK ČENGIĆ
Čovjek, teritorijalac, grobar - DINO BAJROVIĆ
Muzičar - ADNAN SALIHOVIĆ
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacija za Android | iPhone i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.
Tagovi: Narodno pozorište Sarajevo Dino Mustafić Tvrtko Kulenović Darko Lukić Damir Imamović Slaven Vidak Kaća Dorić Vedrana Božinović Mona Muratović Minka Muftić Bh. teatar predstava
NEMA KOMENTARA
Ostavite komentar kao 'gost' ili se prijavite