Otvorena izložba Nacionalno blago BiH
Uz visoko pokroviteljstvo predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića i člana Predsjedništva Šefika Džaferovića, večeras je u sarajevskoj Vijećnici upriličeno otvaranje izložbe Nacionalno blago BiH.
Autor izložbe je Amel Suljović, savjetnik za kulturu člana Predsjedništva Šefika Džaferovića, u saradnji sa Nacionalnom i univerzitetskom bibliotekom BiH.
Autor izložbe napravio je selekciju najvrijednijih knjiga, rukopisa i časopisa iz bogate historija BiH.
Tyson Fury progovorio nakon poraza od Usyka: 'Mislio sam da sam pobijedio'
Autor Suljović ističe da su ciljevi izložbe vrlo jasni.
“Pionirski radovi Bešagića, Ljubušaka, ali i drugih ličnosti koje su se pojavile, koje su osjetile da je baština, da je to što smo stoljećima skupljali, da je to ono što se akumulisalo u jednoj kolektivnoj memoriji našeg društva, da je to onaj stvarni temelj kulture. Cilj ove izložbe je da pokaže koliko su te incijative tada bile velike i značajne i koliko je BiH kroz svoje pisano naslijeđe zapravo možda najevropskija zemlja. Ja mislim da zaista ima veoma malo zemalja koje u svom pamćenju, koje u svom kulturnom pamećenju u svojim temeljima, a baština to jeste, svoje kulturno naslijeđe. BiH predstavlja jedan istinski kaleidoskop u srcu Evrope.”
Autor je poručio kako izložbu treba vidjeti i doživjeti.
Direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH Ismet Ovčina u svom kratkom obraćanju podsjetio je sve na važnost ove izložbe i pisani trag koji mnogo govori.
Kao što je i veliki pisac meša Selimović zapisao "Ono što nije zapisano,i ne postoji, bilo pa umrlo".
Foto: Dž.K./Radiosarajevo: Suljović, Komšić i Džaferović
"Izložba u povodu 30 godina nezavisnosti Bosne i Hercegovine, ovo je prvi put i u ovom obimu da Nacionalna i univerzitetska biblioteka otvara svoje specijalne zbirke", naglasio je Džaferović u svom uvodnom izlaganju.
Spomenuo je historijat Vijećnice i neizmijernu dokumentovanu vrijednost koju predstavlja ova izložba.
"Javnost u najvećoj mjeri ne poznaje vrijednost koje imamo. Zato to treba biti predstavljeno narodu. Umne vrijednosti naroda ne može uništiti ni najjači neprijatelj, kako je govorio naš Safvet-beg Bašagić: Nešto što nije prolazno, što ne može ni puki slučaj, ni najljući neprijatelj uništiti, a to su umotvorine, koje mi zovemo literaturom", kazao je između ostalog Džaferović.
Na otvaranju u sarajevskoj Vijećnici predstavili su se i eminentni bosanskohercegovački umjetnici: Lidija Paulin, Mediha Musliović, Aida Čorbadžič, Adema Pljevljak Krehić, Aida Mušanović Arsić i drugi.
Izložbu Nacionalno blago BiH, nakon otvaranja građani BiH će moći pogledati u sarajevskoj Vijećnici do 31. marta.
Foto: Dž.K./Radiosarajevo: Izložba Nacionalno blago
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.