Otvorena izložba "Četiri bosanska grafičara iz Sarajeva"
U okviru Osme internacionalne konferencije Sarajevo i svijet večeras je u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine otvorena izložba "Četiri bosanska grafičara iz Sarajeva".
Svoje radove predstavili su Amer Hadžić, Denis Haračić, Matei Osenk i Salem Pezić. Izložbu je priredio Admir Mujkić, akademski grafičar.
Na otvorenju je prisustvovao veliki broj posjetilaca, među njima i Božo Vrećo, poznati bosanskohercegovački interpretator sevdalinki
Izdata naredba za hapšenje Nenada Nešića: Ministar sigurnosti poručio da će se sam predati
Izložba će biti otvorena do 23. maja.
Na stranici Umjetničke galerije BiH objavljene su crtice o autorima.
„Sugestivnost izravnog kao i latentno odsutnog pogleda u portretima Denisa Haračića sugerira osobinu odnosno vrlinu autora da pored toga što izrazito dobro umije gledati, u istoj percepciji sa sličnim kvalitetom umije i slušati. Ti portreti koje on poznaje nastoje govoriti, ispričati priču kojom ih je autor uveo u prostor lista, dajući im egzistenciju i trasu gdje mogu graditi novu realnost. Iako je spektar duboke štampe područje gdje se izvrsno snalazi, sklon eksperimentu, i bez nepotrebnog robovanja purizmu grafičkog procesa, odlazi u područje monotipije i miješanih tehnika u kojem gradi svijet svoje posebnosti", ističe Mujkić.
Pritajena mistika mahale sa svojom surealnom arhitekturom prema vani, s doksatima starih bosanskih kuća koji skoro u dijagonali prolaze kroz grafičke listove Amera Hadžića, povremeno djeluje i prijeteće ali istovremeno sugerira da se unutra odvija život u punom smislu te riječi. Ono što se naslućuje iza je rođenje, djetinjstvo, radovanja i žalosti, odnosno sva punoća i sadržajnost jednog mikrosvijeta koji egzistira iza zida kao vanjskog štita a unutrašnjeg ognjišta, mišljenja je Mujkić.
Akademski grafičar ističe i kako male grafičke forme, koje možemo nazvati 'Grafike po Mateiu', imaju svoju poetiku organizacije prostora s pasažima koji su ponekad idilični a ponekad surovi i zvuče kao manifest koji vodi nastanku svijeta koji je samo njegov.“
Fotograf portala Radiosarajevo.ba posjetio je izložbu, kako je večeras bilo pogledajte u našoj galeriji slika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.