Nakon Bihaća i Cazin dobija svoj prvi Mural inkluzije
Inkluzija svakog djeteta u društvo, nije samo ljudsko pravo, već i obaveza, s obzirom da je garantovana međunarodnim konvencijama i zakonskim odredbama u našoj zemlji.
Inkluzija ne bi trebala biti „iluzija“, već svakodnevna praksa, kako bi se svakom djetetu pružile jednake šanse za školovanje i uključivanje u društvene procese.
Da li je tako u stvarnosti?
Organizacija Save the Children u Bosni i Hercegovini provodi kampanju podizanja svijesti o važnosti uključivanja djece s poteškoćama u obrazovanje i društvenu zajednicu u BiH. Kampanja pod sloganom Svi smo mi djeca (#MiDjeca) usmjerena je na roditelje djece tipičnog razvoja (djece „bez poteškoća“), donosioce odluka, te širu javnost.
Među najuspješnijim praksama inkluzije u BiH su primjeri iz Unsko-sanskog kantona. Uz podršku Save the Children i učešće kantonalnih i lokalnih institucija vlasti, već godinu dana u Cazinu i Bihaću djeluju Centri za razvoj inkluzivnih praksi – CRIP-ovi. U ovim centrima djeca s poteškoćama u razvoju dobijaju stručnu i sistemsku podršku za uključivanje u redovno školovanje.
U sklopu kampanje #MiDjeca, grad Cazin će dobiti Mural inkluzije, čiji je autor međunarodno priznati umjetnik Rikardo Druškić. U oslikavanju će mu se pridružiti djeca s poteškoćama u razvoju iz cazinskog CRIP-a, učenici osnovne škole Cazin II, te bh. street-art i grafiti umjetnik Muhamed Baručija.
Otvaranje murala predviđeno je na lokaciji „Alinac“ koji pripada „JU Sportski centar Cazin“, u četvrtak, 26. oktobra u 13.30 sati.
O umjetniku:
Rikardo Druškić (rođ. 1990), je međunarodno priznati autor koji je izlagao u BiH, ali i diljem svijeta (New York, Miami, Los Angeles, Taiwan) te nagrađivan na značajnim međunarodnim natjecanjima savremene umjetnosti. Nakon oslikavanja Murala inkluzije u Cazinu, očekuje ga samostalna izložba u Berlinu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.