Najveći svjetski kritičar dizajna: XIV Zimske olimpijske igre osvojile zlato za grafički dizajn!
Izložba "Bilo je lijepo u Sarajevu" otvorena je 6. februara u Galeriji Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo u povodu obilježavanja 40. godišnjice XIV Zimskih olimpijskih igara.
Na izložbi smo se prisjetili radova i osoba koje su imale značajnu ulogu u oblikovanju vizuelnog identiteta XIV Zimskih olimpijskih igara - nastavnika i studenata Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu.
Osvrt na izložbu dao je i Steven Heller, jedan od najistaknutijih američkih grafičkih dizajnera, teoretičara i kritičara.
Pitali smo Tužilaštvo HNK dokle je došla istraga o tragediji u Jablanici: Evo šta su nam odgovorili
"Sarajevske Olimpijske igre iz 1984. osvojile zlato za grafički dizajn", poručio je jedan od najveći svjetski kritičar dizajna na svijetu.
U svom tekstu Heller piše o 1984. godini i Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu.
Znate li ko je sve sudjelovao u kreiranju vizuelnog identiteta Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu?
"Orwell je predvidio distopijsku budućnost, a Zimske olimpijske igre u Sarajevu obilježile su novi ekonomski procvat u historijskom gradu. Održane u februaru 1984. godine Zimske igre podigle su ugled Sarajeva u očima svijeta, glavni grad Bosne i Hercegovine umjesto atentanta na Franca Ferdinanda (povod za Prvi svjetski rat), postao je prepoznatljiv kao centar sporta, mladosti, kulture, prijateljskih i gostoljubljivih ljudi. Bilo je to osam godina prije krvave opsade Sarajeva i agresije na grad koja je trajala od 5. aprila 1992. do 29. februara 1996. godine.
Artefakti tih olimpijskih igara čuvani su u Olimpijskom muzeju, koji je uništen 27. aprila 1992. tokom opsade. Ono što je spašeno preneseno je u novi Olimpijski muzej koji je otvoren 2004. godine u Olimpijskoj dvorani Zetra, tokom 20. godišnjice igara.
Ove godine, na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Muzej u Egzilu napravio je izložbu povodom 40. godišnjice, pod nazivom 'Bilo je lijepo u Sarajevu'.
Zbirka uključuje kolekciju promotivnih plakata osnivača muzeja Asima Đelilovića, priručnike standarda, brendiranu odjeću i druge uspomene na prekrasno razdoblje.
Također su uključeni umjetnički radovi dizajnirani za događaj od strane Miltona Glasera, Jamesa Rosenquista, Davida Hockneyja, Andyja Warhola, kao i Hunderwassera, Henryja Moorea i Frecesca Clementea", piše Steven Heller.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.