Koliko je 1946. Sarajevo imalo stanovnika? Arhivski podaci od sada dostupni online i besplatno
![Koliko je 1946. Sarajevo imalo stanovnika? Arhivski podaci od sada dostupni online i besplatno](https://storage.radiosarajevo.ba/article/475701/871x540/digitalni-arhiv-infobiro-1.jpg?v1669116285)
Znate li ko je pobijedio na prvom fudbalskom Božićnom turniru u Sarajevu, 1946. godine? Kada je otvoren prvi vrtić u Sarajevu? A kada Umjetnička galerija?
Zanimljivi podaci iz historije Sarajeva nakon Drugog svjetskog rata, dio su digitalizirane kolekcije članak iz tadašnjih novina Sarajevski dnevnik i 6. april.
Za projekt je zaslužan Infobiro, koji se već godinama u sklopu aktivnosti sarajevskog Mediacentra bavi digitalizacijom štampanih medija u BiH.
![Oglasilo se Tužilaštvo o teškoj nesreći kod Bijeljine: Poginule dvije djevojke (19)](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579073/300x185/automobil-bijeljina-16fen25-infobijeljina-2.jpg?v1739714069)
Oglasilo se Tužilaštvo o teškoj nesreći kod Bijeljine: Poginule dvije djevojke (19)
Građu za digitalizaciju obezbijedio je Historijski arhiv Sarajeva, a prohekt su podržale Općina Centar i UNDP. Tim povodom, danas je održana konferencija za medija na kojoj je prestavljen projekt.
![Promocija digitalnog arhiva Infobiro](https://storage.radiosarajevo.ba/image/683057/871x540/digitalni-arhiv-infobiro-5.jpg)
"Odlučili smo se za Sarajevski dnevnik i 6. april, dvije javnosti manje poznate novine u kojima pronalazimo mnogo zanimljivih činjenica. Treba napomenuti da je Sarajevski dnevnik ugašen nakon odluke da će list Oslobođenje početi izlaziti svaki dan, a to je bilo 1947. Sadržaj novina je disperzivan, a meni se učinilo zanimljivo da pratim nekoliko tema. Na primjer, proces obračunavanja s narodnim neprijateljem. Ili razvoj sporta. Na primjer, u Sarajevu je 1945. postojao vaterpolo klub a utakmice su se igrale u večernjm satima na bazenu Bembaša. Bilo je zanimljivo posmatrati i kako je obnavljan grad nakon 1945. i upoređivati to s obnovom 1995. Nakon Drugog svjetskog rata zemlja se obnavljala kroz radne akcije i aktivizmom svih građana, a 1995 i dalje to je samo uz pomoć međunarodnih donacija", govori Dragan Golubović, rukovodilac Infobiroa.
Naglasio je da su trenutno svi podaci pretraživi po ključnim riječima i potpuno besplatni za građane iz BiH, u skladu s evropskim standardima u pristupu informacijama.
Haris Zaimović, predstavnik Historijskog arhiva kaže da stara printana izdanja sve više postaju primarni izvor za proučavanje historije, u nedostatku drugih dokumenata.
"Ovo je potvrda da je materijal koji čuva Historiisjki arhiv Sarajeva od prvorazrednog značaja. Veliki dio te građe spada u nacionalne spomenike BiH, a to pripada svim građanima".
U ime Općine Centar koja je podržala projekt, načelnik Srđan Mandić ističe da se cijela procedura digitalizacije provodi po evropskim standardima.
"Mislim da su ovo zanimljivi i edukativni podaci. Važno je da Mediacentar na ovaj način čuva bogatstvo koje nam omogićava da shvatimo da je Sarajevo velik i ozbiljan grad".
Arhivu Infobiroa pogledajte na ovom linku.
![Promocija digitalnog arhiva Infobiro](https://storage.radiosarajevo.ba/image/683059/871x540/digitalni-arhiv-infobiro-2.jpg)
Uvidom u sadržaj ovih novina može se saznati o obnovi grada i zemlje, aktuelnostima tog vremena iz oblasti politike, kulture, sporta i društvenog života, te steći uvid u značajan historijski period na način kako su ga zabilježili novinari i novinarke sarajevskih redakcija, kaže Dragan Golubović, rukovodilac projekta za Radiosarajevo.ba.
Prvi broj Sarajevskog dnevnika objavljen je 1.07.1945.godine, posljednji 31.12.1946.godine izlazio je svaki dan, osim nedelje. Ukupno je objavljeno 467 brojeva.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.