Fantastične predstave na sceni Narodnog pozorišta
Predstava Jedan čovjek dva šefa, autora Richarda Beana, rađena je prema motivima 300 godina stare komedije Sluga dvaju gospodara Carla Goldonija.
Komediju je naručio direktor britanskog nacionalnog pozorišta, a praizvedba je održana 2011. godine. Jedini njegov uvjet bio je da ovim komadom vrati publiku u pozorište i uspjeli su u tome. Jedan čovjek dva šefa postao je veliki hit sa preko 200 izvedbi. Komad je igran u nekoliko zemalja, kao i na Broadwayu.
U predstavi igra ansambl Drame NPS-a.
Predstava je režirala višestruko nagrađivana rediteljica Nina Kleflin, a komedije su njena uža specijalnost. Dođite i provjerite zašto?
Dan poslije, 3. novembra na sceni NPS-a, sarajevskoj publici će se predstaviti Gradsko dramsko kazalište Gavella iz Zagreba, čiji će glumački ansambl, predvođen vrsnim glumcima Enesom Vejzovićem, Barbarom Nolom, Anjom Đurinović, Anjom Šovagović, Filipom Šovagovićem i drugima, izvesti Molijerovu komediju Umišljeni bolesnik u režiji Krešimira Dolenčića.
Predstava počinje u 19 sati i 30 minuta.
Umišljeni bolesnik (Le Malade imaginaire), komedija-balet u tri čina, posljednje je Moliereovo djelo, premijerno izvedeno 1673. godine. Veliki komediograf i glumac, dugo bolestan od tuberkuloze, kolabirao je na četvrtoj izvedbi, u ulozi Argana, te je ubrzo preminuo... Njegov tekst, međutim, nastavio je živjeti, pa je ova bespoštedna satira na temu liječnika i medicine, njihove prijetvornosti i pohlepnosti, do danas ostala stalnim gostom kazališnih pozornica, neprestano provocirajući nove pristupe. Ovo glazbeno-scensko djelo proizvod je Moliereove drske manirističke imaginacije, svjesno oslobođeno potrebe za umjerenošću i pokušaja da se oblikuje formalno besprijekoran materijal. Prići mu, stoga znači s jedne strane pronaći odgovarajući ključ za ponuđenu teatralnost i izvedbenu neobuzdanost, a s druge, ne otupiti mu satiričku oštricu koja bez sumnje pogađa u srž nekih problema s kojima se i danas susrećemo. Bezobrazan i anarhističan, ironičan i zajedljiv - ovo je Moliere koji propituje ne samo svoj i onodoban, već i naš, ovodobni svijet, koristeći humor kao oruđe za dinamičan dramski obračun s onim što mu smeta...”
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.