Izudin Bajrović briljirao u ulozi Kralja Leara
Tragični Kralj Lear ponovo je na daskama Narodnog pozorišta u Sarajevu, premijerno izveden sinoć i ispraćen ovacijama publike.
Nakon 63 godine u Kući na obali, te 401 godinu od autorove smrti, ovaj Shakespearov klasik uobličen je u repertoarsku predstavu u čiju je pripremu uloženo mnogo i od koje se mnogo očekuje.
Najveći razlog za vrlo izvijestan uspjeh koji joj predstoji je glavni glumac - Izudin Bajrović. Njegova interpretacija Kralja Leara jedan od vrhunaca poslijeratnog bh. teatarskog glumišta.
Redatelj Diego de Brea, gost iz Slovenije, kojeg sarajevska publika poznaje kroz njegove predstave izvedene na festivalu MESS, ogolio je originalni tekstualni predložak od sporednih događaja, kako bi reflektore uperio na odnos Leara prema kćerima i njegovu borbu sa sopstvenim demonima. Formatirana na tek nešto više od sat vremena, ova predstava je savremeni pogled na Šekspira usmjeren na univerzalne etičke dileme i poruke Kralja Leara.
Mnogi pokretači radnje iz originalnog teksta, u ovoj su režiji su tek naznačeni kroz simbolični gest, te je na taj način Learov sunovrat u tragediju još plastičnije postavljen u prvi plan.
Čini se da redatelj cijelu predstavu doslovno drži pod kontrolom - pokrete glumaca, jačinu njihovog glasa, intonaciju govora, dijapazon emocija koje smiju prikazati. Kao da u rukama posjeduje potenciometar, on ova teatarska sredstava gradira, počevši od sterilnog, gotovo dosadnog početka (nemojte da vas ovaj početak obeshrabri jer najbolje slijedi), preko sjajnih momenata kulminacije, pa do emotivno snažnog završetka.
Diego de Brea koji je potpisan i kao scenograf , veoma oprezno i dobro koristi rekvizite (šampanjac, elegantne čaše, kofer, mašina za maglu, bokserska rukavica) koji nam samom pojavom u rukama glumaca ispričaju široki dramski kontekst.
Mlada Elma Juković je veoma ubjedljiva u ulozi najmlađe Learove kćerke Cordelie, a njene zrelije kolegice Sanela Pepeljak i Mediha Musliović bile su na visini zadatka.
Narodno pozorište Sarajevo, u koprodukciji sa Scenom MESS realiziralo je uspješnu predstavu koja je na velika vrata vratila Šekspira na scenu.
Prisustvo Britanske ambasade u organizaciji dalo je događaju internacionalni karakter i poveznicu sa kampanjom Culture is GREAT, a imat će i svoje dugoročne koristi: predstava je titlovana na engleski jezik i kao takva je još atraktivnija za inostranu publiku, turiste ili odlaske na festivale.
Ne smijemo zaboraviti ni divno iznenađenje koje su pripremila djeca iz glumačke škole Helen O'Grady, koja su, kostimirana i ponosna, publici na ulasku u dvoranu upućivala tipične "šekspirijanske pozdrave".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.