Između straha i nade: Fotograf iz Brisela radi na važnom projektu o ratu u BiH - i vi možete pomoći
Fotograf Fabrice Dekoninck tri godine radi na svom projektu 'Između straha i nade' / 'Between fears and hope' u Bosni i Hercegovini.
Fotografov projekat čine portreti ljudi koji su preživjeli ratne strahote u našoj zemlji. Istraživao je, u najintimnijim aspektima, sjećanje onih koji su preživjeli opsadu Sarajeva, etničko čišćenje Prijedora i okolice te genocid u Srebrenici.
Kroz fotografiju, Fabrice Dekoninck nas vodi na putovanje uranjanja u sjećanje na rat. Poput antropologa sjećanja, dokumentirao je, na samim mjestima na kojima su se događaji odigrali, sjećanje svjedoka i ozbiljne traume koje se prenose između generacija.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
'Pogled na Sarajevo 20 godina nakon rata: Najbolja fotografija Chrisa Leslieja'
Ovo djelo prikazuje portret bosanskog društva koje ostaje zarobljeno u vlastitoj prošlosti. Srećom, nada ostaje.
Fotograf se susreo i s članovima civilnog društva, umjetnicima ili aktivistima, koji su odlučili da ne nose teret kolektivnog sjećanja koji im je nametnut i koji još uvijek vjeruju u mogućnost multietničkog ideala u zemlji u kojoj je mir.
Svoj projekat, fotograf iz Brisela priveo je kraju, ali mu fali pomoć do potpunog ostvarenja - nedostaje mu novac za distribuiranje knjige Između straha i nade. Pokrenuo je kampanju za prikupljanje novca na internetu i tako pozvao sve ljude da mu pomognu u realizaciji projekta. Za podršku ovom projektu ostala su još samo četiri dana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.