Erdin Kadunić: Trump i kraj "Pax Americana" - Evropa će rasti ili će se raspasti!

Svijet je tokom održane Minhenske konferencije o sigurnosti postao drukčiji. Kratkoročno gledajući novi pristup će dovesti do oštre konkurencije između Evrope i Sjedinjenih Američkih Dražava (SAD), uključujući i druge kontinente, zbog borbe protiv Evrope i zapadnih vrijednosti koju su "Trumpove trupe" sada započele. To se odnosi na Aziju, ali i na Afriku i američki kontinent, van SAD-a.
Piše: Erdin Kadunić*, za portal Radiosarajevo.ba
Njemačka trenutno radi mnogo, a Olaf Scholz će uskoro postati historija. Fridrih Merz je bio na Minhenskoj konferenciji kao budući kancelar u razgovorima sa svima, od J.D. Vencea preko evropskih saveznika do azijskih partnera.

Proljeće u Sarajevu: Građani iskoristili lijepo vrijeme za šetnju Baščaršijom
Sutra će se održati samit evropskih šefova država i vlada kako bi brzo i energično odgovorili na ovu epohalnu promjenu. Evropljani su razumjeli. Sumnjivo je da li su "Trumpove trupe" shvatile učinak svoje strategije.
Gubitak saveznika
U američkoj terminologiji reklo bi se da je ovo samonanesena rana. Kratkoročno, dužnička kočnica u Evropi će biti ukinuta za stotine milijardi investicija u odbranu, isto će važiti i za Njemačku nakon izbora. Sve to ide prvenstveno u odbrambenu industriju i u dalja ulaganja u promociju nezavisnosti od SAD-a, koje više nisu pouzdan partner.
Ono što Trumpove trupe ne razumiju jeste da su u procesu gubitka jednog od svojih najvažnijih resursa u globalnom liderstvu, odnosno svog najjačeg saveznika - Evrope.
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Ako američka sigurnosna garancija više ne važi - Evropa će zauzeti drugačiji pristup. Ako se Amerikanci više ne zalažu za demokratiju - Evropa će se distancirati.
Udaljavanje dva velika ekonomska bloka će vjerovatno imati uticaja na srednji rok na kreditnu sposobnost Amerikanaca s obzirom na njihove ogromne dugove i dolar. BRICS će, takođe, imati velike koristi od Trumpovog ratobornog stava. Jer, ako SAD više ne preuzimaju svoju lidersku ulogu kao čvrst savez sa Evropom, brzo će dostići granicu i ekonomski i vojno u srednjem roku.
Vrijeme bipolarnog svijeta odavno je prošlost, niko nije u stanju da vodi svijet bez Alijanse, ali Trump i prijatelji to ne razumiju jer im je horizont preuzak.
Primjer Azije pokazuje to veoma plastično. Indija, koja vodi vrlo nacionalnu i nesavezničku vanjsku politiku između Rusije, Kine, Evrope i SAD-a, neće biti dostupna Amerikancima.
Ne možete uspostaviti globalno vodstvo sa Japanom, Južnom Korejom, Australijom i nekoliko "neizvjesnih država" između. Naprotiv, Indija i drugi zapadni saveznici će tražiti solidarnost sa ostalima na Zapadu ako hegemon postane toliko nepredvidiv i pretvori se u ucjenjivača.
Historijska greška
Kina i Rusija će sa zadovoljstvom gledati ovu stratešku, historijsku grešku koja će ubrzati kraj američke ere. U svakom slučaju, Evropljani su to konačno shvatili... Jednom kada je pouzdanost po pitanju rata i mira i saveza uništena, a Trump je uništava. Nikakvo vraćanje neće pomoći.
Nikada se više ne možemo osloniti na Amerikance, jer nikad ne znamo da sljedeća administracija neće igrati slične igre kao Trumpova, koja želi podijeliti svijet sa Rusijom i Kinom i nema ništa osim prezira prema Evropljanima.

Inače, ovakav stav godinama se mogao slušati u prilozima i podcastima iz one Amerike, ideologa Amerike iznad sviju koji sada imaju vlast u SAD. Nije važno da li je Trump neprocjenjiv, nepredvidiv ili neinformiran ili uvjeren. Amerikanci neće ostati transatlantska sila. Evropa stoga mora brzo eskalirati svoje odbrambene sposobnosti, a time i svoju industriju oružja kako bi se suprotstavila riziku od ruskog napada u narednih pet godina.
Rusija, uz ogromnu podršku Kine, Sjeverne Koreje i Irana, proizvodi ofanzivno oružje koje je usmjereno protiv Zapadne Evrope. Njemačka i Evropa će sada na ovo odgovoriti povećanjem izdataka za odbranu od više od 3 posto. To uključuje i ujedinjenje ranije fragmentirane evropske industrije oružja, na čemu se sada radi punom parom i sa punom ozbiljnošću nakon otvorenih prijetnji Amerikanaca.
Inače, Danska već ima svoju artiljerijsku municiju proizvedenu u Ukrajini, Njemačka i druge zemlje će vjerovatno imati i dijelove svoje municije i odbrambene industrije proizvoditi van zemlje jer je to jeftinije i brže. Sposobnosti koje SAD trenutno pružaju Evropi u okviru NATO-a bit će razbijene i umjesto njih će se pridružiti Evropljani.
O tome su, između ostalog, razgovarali Pistorius i njegov novi američki kolega i to već na sastanku ministara odbrane u Briselu. Ostaje da se vidi da li će ministar odbrane imati riječ o tome. Trump bi to također mogao dodati svom arsenalu trgovinskog rata.
EU ima bolje opcije za budućnost nego prije pet godina. Primjer: Nakon više od jedne decenije, konačno je potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa zajedničkim tržiptem Mercosur, što znači oko 300 miliona ljudi i potrošača pored 400 miliona u Evropskoj uniji.
Evropska unija nastoji učiniti nešto slično sa svojim azijskim partnerima, uključujući Indiju, kako bi značajno povećala svoj utjecaj u Aziji. Ovo takođe ima veze sa odbranom sopstvenih interesa, oprezom i nadmetanjem sa SAD-om. Evropska unija će također ojačati svoju afričku politiku kako bi održala korak s Kinom i SAD-om. Za razliku od dva konkurenta, EU također ima egzistencijalni interes za jačanje susjednog kontinenta kako bi oslabila migracija.
Svijet poslije Trumpa
U Davosu je Ursula von der Leyen objasnila globalno prestrojavanje EU u Trumpovoj eri i već nadolazeći kraj američkog fokusa na Evropu, kao i kraj američkih sigurnosnih garancija, a dugoročno možda i kraj NATO-a. To je još jedna, ali ne beznačajna komponenta strategije Evropa bez Amerike.
S druge strane, Amerikanci već vode teške razgovore o trgovinskom ratu kojem prijeti Trump. Razgovori o pokazivanju oružja EU u trgovinskom ratu imaju za cilj da odvrate zaraćenog Trumpa od započinjanja trgovinskog rata. Ako dođe, onda dolazi. A moraju ga voditi čvrsto i hladno, jer će ne samo SAD, već i Kina i drugi pažljivo pratiti da li se EU može srušiti. O temi trgovinskog rata govorio je i Friedrih Merz, najizgledniji kandidat za novog kancelara Njemačke, u razgovoru sa potpredsjednikom Venceom.
Ovo je samo uvod. Trenutno se dešava mnogo više, više iza kulisa nego ispred njih. Ali sada ćemo doživjeti epohalni prekid između Amerikanaca i Evrope i rezultirajući kraj američke vodeće uloge u Evropi. Evropa će ili rasti ili će se raspasti. Znakovi su da se Evropa povlači i postaje svjesna svoje moći. I ako je potrebno protiv nacionalista u SAD-u. To će potrajati, a to bi moglo značiti evropsko nuklearno oružje, uključujući i njemačko.
Svijet za vrijeme i poslije Trumpa je drugačiji nego prije.
*Autor je njemačko-bosanski politikolog
* * *
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.