'Državne' televizije
(Mashup) pjesma za čitanje kolumne:
Piše: Elvis J. Kurtović za Radiosarajevo.ba
Naši učenici
Kada sam na Facebook stranici svoje bivše škole među mnogobrojnim razrednim slikama pokušao pronaći Kemala Montena kao srednjoškolca naletio sam na ovaj spisak đaka. Jednom od naših učenika očito se dopalo kada je vidio svoje ime i imena svojih drugova i drugarica na spisku pa je "lajkao" tu stranicu:
Klik za veću rezoluciju, FOTO: Radiosarajevo.ba
Prvi cvijet na Koševu
Odužio se dan, mimoišle su nas veće snježne padavine u februaru, i nekako se nadamo da bi i proljeće moglo uskoro da nam dođe. Primijetio sam i prvi cvijet koji se pojavio između zgrada u mom komšiluku i snimio ga, trudeći se da budem u trendu i da u "fotografiju ubacim sada veoma popularne elemente selfieja "
Televizija
Nemam TV prijemnik i ne gledam televiziju. Držim se savjeta Milana Tarota koji je rekao: "Televizija je uređaj za redukciju prihoda u kući. Što više gledate televiziju, to imate manje para!" Kako nekada "kad sam u gostima" pogledam malo i televiziju, dozvolite da vam "prepričam šta sam vidio" jer pretpostavljam da i vi slabo gledate televiziju, i da ste "više na internetu" čim čitate ovu kolumnu. :)
Televizija je izgubila kulturnu i obrazovnu funkciju koju je nekada imala, a velike "državne" televizije gube trku pred privatnim "komercijalnim" kućama.
Je li to slučajno ili i iza toga "stoji krupni kapital"? Bio sam na moru i slučajno sam gledao jednu emisiju na HRT-u o prijedlogu da se u Hrvatskoj smanji RTV pretplata i tako se "rasterete kućni budžeti". Tamošnji poznati filmski režiser je u nekoliko riječi objasnio zašto se to radi. S malo novaca u budžetu državna televizija će prvo izbaciti domaći igrani program, koprodukciju igranih filmova... i strane televizije će moći bez konkurencije da vrte svoje reprize serija koje su vani davno odgledane i dobivene su za malo novaca...
Tako je u svim državama "u regionu" i čini se da to propadanje državnih televizija, nesnimanje programa na sopstvenom jeziku, s domaćim piscima, glumcima, umjetnicima raznih profila... kao da je "komandovano odozgo"... Slično kao i u drugim oblastima gdje "domaća proizvodnja" kao da namjerno propada jer je to nečiji cilj...
Evo jedne intrigantne minifotogalerije koja otkriva fascinantan broj YouTube pregleda starih dječijih pjesama. Kako nema nove produkcije, roditelji i djeca slušaju ove stare pjesme. I ispade da je Dugmetova Mama Kukunka deset puta gledanija od Bosanca, a da je Branko Kockica ozbiljan suparnik Ekremu Jevriću:
Pogledajte fotogaleriju.
Jedna od tužnih stvari kada je u pitanju naše kulturno naslijeđe je što su mnoge stvari koje se danas čine dragocjene (npr. nastupi Kemala Montena ili Indexa na festivalima "Vaš šlager sezone") obrisane jer je ljudima s televizije trebala traka!?
Nedavno je preminuo poznati režiser Sulejman Kupusović i ispostavilo se da je nešto što je on kao mladić radio, a ispostavilo se da je bilo jako značajno i utjecajno za sarajevski rock i sarajevski humor, a to je serija Teversenove bajke, obrisano!
Ne postoji...
Pjesma za kraj kolumne
Ako imate vremena, preporučujem vam da obratite pažnju na ovaj "netipični i originalni duet". Opet je kao i u prošloutoračkoj kolumni autor Tom Waits.
Kao inspiracija da je odaberem mi je poslužila rasprava na jednom forumu "zašto momci u kafićima više ne prilaze djevojkama".
U ovoj pjesmi "muški dio dueta" je zaključio iz načina "kako ga ženski dio dueta" odbija da bi mogao još nešto da joj kaže...
Eto momci i djevojke, proučite "muški i ženski dio teksta"... i sretno!
:)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.