David Bekan
Piše: Elvis J. Kurtovich
U prošloj epizodi sapunice "Elvis u ljubavi i grijehu":
Slikao sam se sa jednom simpatičnom ženskom klapom iz Splita koja u svom repertoaru ima i "Sarajevo ljubavi moja". Ostao sam vam dužan sliku pa vam je prilažem.
Završio se SFF. Ne vidjeh Georga Clooneya na crvenom tepihu. A baš sam se bio nacalio u 20.00 u prolazu kod "ZOI 84" i zauzeo busiju na istom mjestu gdje je Brad Pitt prošle godine izašao iz lumuzine i Angelini otvorio vrata...
Kako sam nasjeo na neprovjerenu informaciju? Priča je malo komplikovanija i zasniva se na starom pravilu PRATIMO TOKOVE NOVCA! Gledao sam Dnevnik državne televizije i ugledni urednik kulturne rubrike, gospodin u odijelu sa leptir mašnom, je oko 19 i 15 sa crvenog tepiha rekao da su "prema neprovjerenim informacija koje nam nisu potvrdili iz SFF u Sarajevo stigli George Clooney i Johnny Depp ".
On je po čitav dan na festivalu, iskusan je i pametan čovjek, i ne bi na svojoj televiziji lupio neku glupost. Svakako sam išao u pravcu "Metalca" da pogledam film u 9, pa šta me košta malo ranije krenuti i pozdraviti na crvenom tepihu od brata malog od moje omiljene stare pjevačice Rosemary Clooney čiji je hit iz 1954. "Mambo Italiano" veoma poznat slušateljima RSA:
Prije nego što sam izašao iz kuće provjerio sam vijest o dolasku poznatih glumaca na našem portalu - nisam ništa našao. Ali sam našao na jednom drugom portalu, koji je već jednom isto tako "neprovjereno ali priča se" objavio da je Angelina Jolie došla u Sarajevo (a nije!)
Pratimo tokove novca
Evo u čemu je fol. Pratimo tokove novce. Oglašivači koji svoje proizvode i usluge oglašavaju preko interneta odabiraju one internet stranice koje imaju "najveći broj klikova".
I slično kao i novine koje na naslovnu stranicu stave sliku unutrašnjosti Halidovog auta u kome se razbio da papci traže na slici Halidove dijelove tijela koje je izgubio u nesreći) tako i internet portali postaju sve više senzacionalistički i "bolesni".
Sve je bezopasno dok stavljuju na istaknuta mjesta stranice dobre koke i njihove gluposti koje su uradili svom bivšem dečku.
Ali kad počnu "da hajcaju raju" da pišu nekulturne komentare i ne brišu ih – to postaje ozbiljan problem. I tako "stručnjaci za skupljanje klikova" pronalaze veliki potencijal u baslovima tipa "Okrenuli janje na novoizgrađenom pješačkom mostu". Postavi se mutna slika iz daljine, napiše komentar:"Znate li išta o ovome? Zar je ovo moguće u našem gradu?" i raja počne da stavlja na FB, lajka, komentariše, vrijeđa...
Klikovi rastu munjevitom brzinom, Google Analytics i ostali programi za praćenje posjeta potencijalnim oglašivačima pokazuju rast posjećenosti, gazde razmišljaju da li je pravo vrijeme da domen za veliku lovu prodaju nekoj "većoj ribi"... a naivne "kliktadžije" ne razmišljaju o tome da se na snimku ne vidi dim, da janjetu treba bar 3 sata da se ispeče, da su tamo mnogobrojne ambasade i da bi neko javio policiji... itd... itd...
Naravno sutradan se dozna da niko nije okrenuo janje usred grada, nego je neki čovjek kupio ispečeno janje i kulturno i fino počastio radnike...
I tako sam i ja
naletio ko bekan na "medijski ražanj" i čekao popularne do 20.10 ... Nasmijao
se sam sebi, otpjevušio pjesmu "Robert De Niro's Waiting" i onda otišao
da gledam izvrsni škotski film gdje se vrlo kulturno i duhovito REKLAMIRAO
ŠKOTSKI VISKI...:) :) :)
SFF ipak jači od koride
I tako je završila najposjećenija manifestacija kod nas. E sad, moguće je da će marketinški stručnjaci izračunati da je dosta ljudi gledalo po nekoliko filmova, sabrati dva i dva, i zgodne hostese poslati da djele propagandni materijal posjetiteljima Koride u Čevljanovićima, jer je to po brojnosti publike u jednom danu "događaj ljeta"...
No SFF će uprkos Koridi ostati najveći događaj u gradu i okolini. To je ove godine sigurno i zato što je Halid odustao od koncerta na Koševu, velikom stadionu koga su punili Manchester Utd., Hamburger SV, Dino Merlin, U2, SDA...
Ozbiljno govoreći – manifestacije poput SFF su značajne za privredu grada. Pitao sam taksistu neki dan: "Koliko je veći promet dok traje Festival u odnosu na obični ljetni dan?" Nije puno razmišljao nego je odmah rekao: "Tri puta! Puta tri! Ali, moram ti reći - obično radim 8 sati a ovih dana taksiram po 12 sati dnevno".
I tako na jednom malom uzorku samostalnog uslužnog djelatnika možemo zaključiti da, ako se stvori povoljan ambijent, uz malo više rada možemo ostvariti odlične poslovne rezultate.
Naš grad u vrijeme festivala prosto procvjeta. Puno je i koncerata, izložbi... Veliko mi je zadovoljstvo bilo da prisustvujem, i kao najavljivač pripomognem, prvom koncertu novoformiranog "Sarajevskog brass kvinteta" .
U okviru "Baščaršijskih noći" svirali su u bašti "Kolobara". Poželimo im sretnu i dugovječnu karijeru, a moja je želja da kada ovaj orkestar bude slavio stogodišnjicu rada u prigodnoj monografiji bude zabilježeno kako sam ih ja, ne samo prvi najavio, nego i amaterski snimio i stavio snimak u kolumnu i na Youtube! :):):)
Sretno "Sarajevski brass kvintet"!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.