Svjetske berze su pale, najveće ekonomije uranjaju u recesiju
Na svjetskim su berzama cijene dionica prošle sedmice pale, nakon niza podataka koji pokazuju da zbog posljedica širenja koronavirusa najveće svjetske ekonomije uranjaju u recesiju.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 2,7 posto, na 21.052 boda, dok je S&P 500 pao 2,1 posto, na 2.488 bodova, a Nasdaq indeks 1,7 posto, na 7.373 boda.
Najveća svjetska berza najviše je pala u srijedu, više od 4 posto, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump pozvao Amerikance da slijede stroge mjere socijalnog distanciranja uoči „dvije teške sedmice“ u kojima bi u SAD-u od koronavirusa moglo umrijeti između 100.000 i 240.000 ljudi.
„Nakon Trumpovog upozorenja da će situacija biti gora prije nego što se poboljša, ulagači su shvatili da će problemi s virusom potrajati duže nego što su očekivali“, kaže Chris Zaccarelli, direktor u tvrtki Independent Advisor Alliance.
Sedam dana prije, cijene su dionica na Wall Streetu snažno porasle, zahvaljujući korekciji nakon prethodnog oštrog pada i nadi ulagača da će monetarne i fiskalne poticajne mjere ublažiti gospodarske štete. No, sasvim je jasno da će najveća svjetska ekonomija uroniti u recesiju, s obzirom na to da su zbog mjera suzbijanja virusa paralizirani mnogi dijelovi privrede.
Projekcije, koje je objavio proračunski ured američkog Kongresa, pokazuju da bi u drugom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a mogao pasti za više od sedam posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
U međuvremenu, broj zaraženih koronavirusom u svijetu premašio je 1,1 milion, dok je broj umrlih premašio 62.000. Kako se još ne vidi kraj širenju virusa u svijetu, jasno je da će posljedice po ekonomije biti goleme.
Tržište medvjeda
Svi makroekonomski pokazatelji upućuju na to. Među ostalim, u petak je objavljeno da je u SAD-u u martu broj zaposlenih pao za 701 hiljadu, čime je naglo prekinut trend rasta zaposlenosti koji je trajao rekordnih 113 mjeseci.
„Čini se da će ovo tržište 'medvjeda' potrajati. Što će dulje ljudi ostati kod kuće, to će privredi trebati više vremena da se ponovno pokrene, a zaradama kompanija da se oporave“, kaže Zaccarelli.
Uskoro počinje sezona objava kvartalnih poslovnih izvješća američkih kompanija, a mnoge su već smanjile procjene svojih rezultata u prvom tromjesečju.
Stoga analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu pasti 4,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a u drugom 10,9 posto, što znači da se očekuje recesija zarada, odnosno njihov pad dva kvartala zaredom.
Nakon prošlotjednog pada, S&P 500 indeks u minusu je oko 27 posto u odnosu na svoju rekordnu razinu, dosegnutu 19. veljače, što znači da je izbrisano oko 7.000 milijardi dolara tržišne vrijednosti dionica u sastavu tog indeksa.
Eurozona i Tokio
I eurozona uranja u recesiju. U petak je kompanija IHS Markit objavila da je indeks menadžera nabave (PMI) u eurozoni u martu potonuo rekordnih 21,9 bodova u odnosu na februar, spustivši se na 29,7 bodova, najnižu razinu otkada je londonska firma počela prikupljati i obrađivati podatke.
"Podaci upućuju na zaključak da je godišnja stopa pada ekonomije eurozone već blizu deset posto, a najgore neizbježno tek dolazi u bliskoj budućnosti", tumači glavni ekonomist Markita Chris Williamson.
Zbog toga su i na europskim burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,7 posto, na 5.415 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,1 posto, na 9.525 bodova, a pariški CAC 4,5 posto, na 4.154 boda.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 8,1 posto, na 17.820 bodova.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.