Zabrinjavajući podaci: Evropa je kontinent koji se najbrže zagrijava
Evropa bi se trebala pripremiti za smrtonosnije vrućine izazvane klimatskim promjenama, navodi se u opširnom izvještaju u ponedjeljak, u kome se ističe da je kontinent koji se najbrže zagrijava bio prošle godine za oko 2,3 stepena Celziusa topliji nego u predindustrijskim vremenima.
Suša koja je desetkovala usjeve, rekordne temperature površine mora i topljenje glečera bez presedana među posljedicama su koje su navedene u izvještaju Svjetske meteorološke organizacije i Službe za klimatske promjene Copernicus Evropske unije.
Kontinent, koji se zagrijava dvostruko više od globalnog prosjeka od 1980-ih, prošle godine je doživio svoje najtoplije ljeto u istoriji, a zemlje među kojima su Francuska, Njemačka, Italija, Portugal, Španija i Velika Britanija doživjele su najtopliju godinu dosad.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Svijet se u prosjeku zagrijao za skoro 1,2 stepeni Celziusa od sredine 1800-ih, što je izazvalo razorno djelovanje ekstremnih vremenskih prilika, uključujući intenzivnije toplotne valove, ozbiljnije suše u nekim područjima i oluje koje su pojačane porastom mora.
Najteže su pogođeni najugroženiji ljudi i najsiromašnije zemlje svijeta, koje su učinile malo da doprinesu smanjenju emisije fosilnih goriva koje podižu temperature.
Uznemirujući podaci: Stručnjaci u šoku zbog širenja toplinskih valova u morima
Uticaji postaju, međutim, sve ozbiljniji širom svijeta, a regije na severnoj hemisferi i oko polova doživljavaju posebno brzo zagrijavanje.
"U Evropi su visoke temperature pogoršale teške i široko rasprostranjene uslove suše, podstakle nasilne šumske požare koji su doveli do drugog najvećeg spaljenog područja u historiji i dovele do hiljada smrtnih slučajeva povezanih sa vrućinom", rekao je generalni sekretar WMO Petteri Taalas u izjavi objavljenoj uz izvještaj.
Temperature širom kontinenta porasle su za 1,5 stepeni Celziusa u 30 godina, od 1991. do 2021. godine, navodi se u izvještaju Stanje klime u Evropi 2022.
Zbog velikih vrućina prošle godine je preminulo više od 16.000 ljudi, navodi se u izvještaju, dok su poplave i oluje uzrokovale većinu od dvije milijarde dolara štete od vremenskih i klimatskih ekstrema.
Visoka temperatura i velike suše: Alpski ledenjaci izgubili rekordnu količinu leda
"To se, nažalost, ne može smatrati jednokratnom pojavom ili neobičnošću klime", izjavio je direktor Copernica Carlo Buontempo.
"Naše trenutno razumijevanje klimatskog sistema i njegove evolucije obavještava nas da su ovakve vrste događaja dio obrasca koji će ekstreme toplotnog stresa učiniti češćim i intenzivnijim u cikompletnoj regiji", dodao je on.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.