Virus COVID-19 brže umire kada se izloži suncu
Istraživanje američkih naučnika pokazalo je da virus COVID-19 najbrže umire kada je izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti, iako navedena studija još uvijek nije objavljena i čeka eksternu procjenu.
William Bryan, savjetnik za nauku i tehnologiju Ministarstva za unutrašnju sigurnost, rekao je novinarima u Bijeloj kući u četvrtak da su vladini naučnici otkrili da ultraljubičasti zraci imaju snažan uticaj na patogen, nudeći nadu da će se njegovo širenje možda olakšati tokom ljeta.
"Virus umire najbrže u prisustvu direktne sunčeve svjetlosti. Naše najupečatljivije zapažanje do sada je snažan efekat koji izgleda da solarna svjetlost ima na ubijanje virusa - i na površini i u zraku. Vidjeli smo sličan efekat i sa temperaturom i vlagom, gdje je povećanje temperature i vlažnosti vazduha ili oboje generalno manje povoljno za virus", dodao je on.
Odavno je poznato da ultraljubičasto svjetlo ima sterilizacijski efekat, jer zračenje oštećuje genetski materijal virusa i njegovu sposobnost da se replicira.
No, koronavirus se također pokazao smrtonosnim u mjestima sa toplim vremenskim uslovima, kao što su Singapur, Malezija i Tajland, postavljajući šire pitanja o uticaju faktora životne sredine.
Dr. Margaret Harris iz Svjetske zdravstvene organizacije rekla je da "dokazi ne podržavaju 'teoriju o sunčevoj svjetlosti'".
"Žao mi je, ali ne možemo se nadati da će ljeto imati efekat za koji se mnogi nadaju da će to učiniti", rekla je Haris.
Na neporoznim površinama poput nerđajućeg čelika, koronavirusu je potrebno 18 sati da izgubi pola snage u mračnom okruženju sa niskom vlagom, rekao je Brajan.
Taj period poluživota je pao u okruženju sa visokom vlažnošću na šest sati, a kada je virus bio izložen visokoj vlažnosti i sunčevoj svjetlosti, poluživot je pao na dvije minute, rekao je.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.