Umrlo pola pacijenata koji su bili na respiratorima
Jedan od pet pacijenata koji su bili hospitalizirani u Njemačkoj zbog koronavirusa podlegao je bolesti, a stopa smrtnosti narasla je na 53 posto za one koji su dospjeli na respirator, pokazalo je istraživanje u srijedu.
Podatke od ukupno 10 hiljada pacijenata koji su boravili u 930 njemačkih bolnica između 26. februara i 19. aprila analizirala je njemačko interdisciplinarno udruženje za intenzivnu skrb i hitnu medicinu, Tehnički Univerzitet u Berlinu i podružnica zdravstvene osiguravajuće grupe AOK, WIdO.
Hospitalizirani muški pacijenti imali su veću stopu smrtnosti od žena, s 25 u odnosu na 19 posto.
Stariji pacijenti znatno ranjiviji
Stariji pacijenti bili su znatno ranjiviji te je 27 posto pacijenata u 70-ima umrlo, a 38 posto onih iznad 80 godina nije se uspjelo oporaviti.
"Visoke stope smrtnosti očigledno pokazuju da je relativno velik broj pacijenata s vrlo ozbiljnim tokom bolesti liječen u bolnicama", rekao je Juergen Klauber, direktor WIdO-a.
"Takav ozbiljan tok bolesti uglavnom je pogađao starije ljude i ljude čije je zdravlje već kompromitirano, no također se pojavljivao i kod mlađih pacijenata", upozorio je, apelirajući na ljude da poduzmu mjere opreza kako bi se spriječile nove zaraze.
Od 10.021 pacijenata, njih 1727 je stavljeno na respirator. I dok su muškarci dvostruko češće stavljani na respirator, smrtnost je bila slično raspoređena među spolovima, donosi istraživanje.
U bolnicama boravili 14 dana u prosjeku
Pacijenti su boravili u bolnicama u prosjeku 14 dana, s time da su oni koji nisu bili na respiratoru u bolnici boravili u prosjeku 12 dana, dok su oni koji su trebali pomoć s disanjem boravili i do 25 dana.
Reinhard Busse, profesor zdravstvenog menadžmenta na Tehničkom univerzitetu u Berlinu, naglasio je da u prosjeku 100 hospitaliziranih pacijenata provede na respiratoru ukupno 240 dana, prenosi Bljesak.info
"Ovo su važne brojke u pripremi za novi val pandemije. Međutim, ne predviđamo da će biti ikakvih problema s normalnim bolničkim krevetima, čak i s visokim brojem zaraženih", dodao je.
Zahvaljujući decentraliziranom zdravstvenom sistemu, Njemačka je bila u mogućnosti značajno povećati svoje kapacitete kako bi liječila pacijente oboljele od COVID-19, izbjegavajući scenarije poput onog u Italiji gdje su neke bolnice bile pretrpane iznenadnim porastom slučajeva.
Stručnjaci upozoravaju protiv opuštanja
Međutim, zdravstveni stručnjaci su upozorili protiv opuštanja, s time da je šef agencije za kontrolu bolesti RKI Lothar Wieler iznova upozoravao ljude da se drže higijenskih pravila poput socijalne distance ili nošenja maski.
Uz turističku sezonu u punom zamahu, političari također tjeskobno promatraju kako se u proteklim sedmicama broj zaraženih krenuo povećavati. Do srijede je Njemačka zabilježila ukupno 206.926 zaraženih te 9128 umrlih.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.