U svijetu svakih šest sekundi umre jedna osoba od posljedica pušenja
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da bi, ukoliko se ne ograniči konzumacija cigareta, ovaj broj 2030. godine mogao iznositi osam miliona.
Pretpostavlja se širom svijeta ima 1,1 milijardi pušača starijih od 15 godina. Oko 80 posto njih živi u zemljama sa slabije razvijenim ekonomijama.
Izvještaji Organizacije za ekonomski razvoj i saradnju (OECD) za 2015. godinu pokazuju kako u Grčkoj 39 posto ljudi konzumira cigarete, što je najviše u svijetu. Slijedi Indonezija sa 38 posto, te Latvija sa 34 posto.
Među top deset zemalja nalaze se i Čile, sa 30 posto, Mađarska sa 27 posto, Estonija i Kina sa 26 posto te Rusija, Francuska i Španija sa po 24 posto.
Na 11. mjestu nalazi se Turska sa 23,8 posto. U toj zemlji 2000. godine cigarete je konzumiralo 32 posto od ukupnog broja stanovnika.
Konzumacija cigareta svjetskoj ekonomiji donosi godišnji trošak od trilion dolara.
Mnoge zemlje širom svijeta koriste različite oblike borbe protiv pušenja. Pojedine uvode zabrane pušenja na javnim površinama, ukidaju logo i brand proizvođača cigareta sa pakovanja, te na pakovanjima cigareta ističu upozorenja o štetnosti pušenja.
Univerzalno pakovanje cigareta prva je uvela Australija 2012. godine, a četiri godine kasnije to su učinile Francuska, Velika Britanija i Irska.
Izvještaji Evropske komisije pokazuju da u Evropi godišnje od posljedica konzumacije cigareta umre i do 700.000 ljudi, a da se na liječenje bolesti uzrokovanih konzumacijom duhanskih proizvoda potroši 25,3 milijardi eura.
WHO je 2008. godine pokrenuo mjere od šest koraka nazvanih ”MPOWER”.
Paket mjera sastoji se od analize, zaštite od dima cigareta, poticanja građana na ostavljanje cigareta, upozorenje javnosti na štetnosti duhanskih proizvoda, zabrane promocije, reklamiranja i sponzorisanja duhanskih proizvoda te povećanja poreza.
Izvještaj o globalnoj epidemiji duhana 2015. godine pokazuje da se na prvom mjestu zemalja koje primjenjuju WHO-ve mjere za smanjenje konzumacije cigareta nalazi Brazil, a slijede Iran, Madagaskar, Novi Zeland, Panama i Turska.
Svake godine u Kini, u kojoj je zabilježeno 300 miliona pušača, od bolesti uzrokovanih pušenjem umre više od 1,3 miliona ljudi, pokazuju podaci WHO-a.
Irska je prva zemlja u Evropi koja je pokrenula zabranu pušenja i to 2004. godine.
Australija je zemlja u kojoj su cigarete najskuplja, a cijene variraju između 17 australskih dolara (oko 12 eura) i 45 australskih dolara (oko 32 eura) po pakovanju.
Pogledajte infografiku:
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.