Tužni prizori u Ukrajini: Policija odvodi mlade muškarce iz restorana, teretana, kafića...
Ukrajinski vojni regruteri pokrenuli su agresivne akcije u javnim prostorima, uključujući restorane, trgovačke centre i koncerte, u nastojanju da popune redove svoje vojske, uslijed značajnih gubitaka i umora među vojnicima.
Tokom vikenda, muškarci su pritvarani i prisilno regrutirani u vojsku, što je izazvalo oštre reakcije javnosti
Jedan incident dogodio se ispred Palače sportova u Kijevu, tokom koncerta popularnog ukrajinskog benda Okean Elzy, kada je muškarac pokušao pobjeći od policije, ali su ga tri policajca odvela prema regrutnom stolu.
Saobraćajna nesreća u Tuzli: Povrijeđen biciklista
Incident su zabilježile žene iz publike, koje su prosvjedovale protiv postupanja policije, nazivajući ga sramotnim, piše The Telegraph.
Slične akcije viđene su u trgovačkom centru Goodwine i restoranu Avalon, gdje su regruteri provjeravali identifikacijske dokumente muškaraca, a oni koji nisu imali ispravne papire ili su odbili pokazati dokumente, prisilno su odvedeni.
Pooštrene mjere mobilizacije
Prema ukrajinskom zakonu, svi muškarci između 25 i 60 godina ispunjavaju uslove za vojnu službu, a od početka rata pooštrene su mjere mobilizacije. Ukrajinske vlasti snizile su minimalnu dob za mobilizaciju s 27 na 25 godina te uvele strože kazne za izbjegavanje vojnog roka. Također su se koristili praksom mobilizacije zatvorske populacije, slijedeći ruski primjer.
Ukraine has witnessed massive raids by military registration and enlistment office employees looking for draft dodgers
— Emeka Gift Official (@EmekaGift100) October 12, 2024
Videos of force mobilization are widely circulating on the Internet, where military registration and enlistment officers, often using violence against men of… pic.twitter.com/Q70n3l17hs
Zbog velikih gubitaka na obje strane, regrutacija u Ukrajini postaje sve teža, a zapadni analitičari procjenjuju da su ruski gubici premašili 650 hiljada vojnika. Procjene ukrajinskih gubitaka nisu službeno objavljene, ali se vjeruje da su znatno manji.
'Karta u jednom smjeru'
Mobilizacija se sve više doživljava kao "karta u jednom smjeru", gdje jedini izlaz iz vojske dolazi u obliku smrti ili teškog invaliditeta, što izaziva strah i otpor među potencijalnim regrutima.
Uz to, mnogi muškarci očajnički pokušavaju izbjeći mobilizaciju, što je dovelo do tragičnih posljedica. Državna granična služba izvijestila je u aprilu da je najmanje 30 muškaraca poginulo pokušavajući ilegalno napustiti zemlju, najčešće utapanjem ili smrzavanjem dok su pokušavali prijeći rijeke ili planinske prijevoje.
Dok se sukobi nastavljaju, ukrajinske vlasti istražuju i navodna ubojstva devet ukrajinskih zarobljenika u ruskoj regiji Kursk, koji su navodno bili skinuti do gola prije nego što su strijeljani, piše tportal.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.