Turisti zalutali u zabranjene vode Mediterana, dočekala ih paljba: 'Ubili su mi brata i prijatelja'
Alžirska obalna straža navodno je ubila dvoje turista koji su bili na odmoru u Maroku ali su na svojim jet-skijima zalutali u alžirske vode.
Bili su među četvoricom francusko-marokanskih državljana koji su krenuli jet-skijem iz marokanskog ljetovališta Saidia. Trećeg člana grupe uhapsila je obalna straža koja patrolira zatvorenom granicom dvije države.
Pucnjava je izazvala bijes u Maroku nakon što je ribar objavio video tijela koje pluta u moru.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Granica između Alžira i Maroka zatvorena je 1994., a Alžir je optužio Maroko za neprijateljska djela i prekinuo veze prije dvije godine.
Mohamed Kissi bio je jedini od četvorice koji se vratio u Maroko, javlja novinska agencija AFP, citirajući marokanske medije. Rekao je da se grupa izgubila i da je ostala bez goriva.
Ukrajina potvrdila: 'Mi stojimo iza napada na ruski aerodrom'
"Izgubili smo se, ali smo nastavili sve dok se nismo našli u Alžiru", rekao je gospodin Kissi, čiji je brat Bilal ubijen.
"Znali smo da smo u Alžiru jer je crni alžirski gumenjak krenuo prema nama i oni koji su bili u njemu pucali su na nas", rekao je. "Hvala Bogu nisam pogođen, ali su mi ubili brata i prijatelja", dodao je.
"Uhapsili su mog drugog prijatelja. Pet metaka je pogodilo mog brata i mog prijatelja. Mog drugog prijatelja je pogodio jedan metak", nastavio je Kissi. Na kraju ga je pokupila marokanska mornarica i vratila u Saidiju.
Haotično stanje: Zatvorenici drže 57 čuvara i policajaca kao taoce u Ekvadoru
Abdelali Merchouer je imenovan kao drugi ubijeni čovjek. Muškarac kojeg je uhapsila alžirska obalna straža, po imenu Smail Snabe, navodno se pojavio pred tužiocem u srijedu, 30. augusta, ali nisu dati detalji.
Glasnogovornik marokanske vlade odbio je komentirati pucnjavu, rekavši za da je to "pitanje za pravosuđe". Nije bilo trenutačnih komentara iz Alžira, piše Jutarnji.hr.
Dvije nacije dijele granicu dugu gotovo 2000 km koja je bila izvor napetosti od neovisnosti od francuske kolonijalne vlasti, dok se i dalje spore oko Zapadne Sahare. Zatvorena je 1994. iz sigurnosnih razloga nakon što su islamistički militanti bombardirali hotel u historijskom marokanskom gradu Marakešu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.