Toplotna kupola nadvila se nad Mediteranom: "Ova sedmica će ući u historiju, ovo se ne pamti!"
Jug Europe na udaru je nove toplotne oluje. Meteorolozi su upozorili mediteranske zemlje da bi temperature mogle ići do 48 stepeni kad do njih stigne anticiklona iz Sjeverne Afrike. Svakako se očekuje obaranje temperaturnih rekorda.
Europska svemirska agencija (ESA) procijenila je da bi sedmica u koju smo ušli mogla biti najtoplija u Europi otkako postoje mjerenja.
Već je prošle sedmice toplotni val nazvan Kerber, po liku iz grčke mitologije, donio paklenski ugođaj u turistička središta šriom Europe. Zatvarala se grčka Akropola, a vlasti su posvuda upozoravale na potencijalno kobne učinke ekstremnih vrućina - i to ne samo za zdravstveno uroženu populaciju.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Ove sedmice toplotna kupola koja napada kontinent nazvana je Haron, prema lađaru iz Hada, podzemnog svijeta u grčkoj mitologiji. Haron je stigao u nedjelju, a primjerice u Italiji, na prostoru cijele zemlje mogao bi podići temperature iznad 45 stepeni.
Ništa bolje nije ni izvan Starog kontinenta. Kineski grad Sanbao izmjerio je u nedjelju 52,2 Celzijeva stepena, a američka Dolina smrti u Kaliforniji, poznata kao jedna od najtoplijih tački na planetu, zabilježila je 51,7 stepen.
Meteorolozi objavili prognozu do kraja mjeseca: Najavljeni pljuskovi, a onda 'natprosječno toplo'
U ponedjeljak je Svjetska meteorološka organizacija objavila da je planet zabilježio najtoplije dane u povijesti mjerenja početkom jula, dok je ESA objavila da je juni bio najtopliji mjesec u povijesti bilježenja.
Nedavno objavljena studija u časopisu Nature Medicine navodi da je prošle godine više od 60.000 ljudi umrlo od posljedica toplinskih udara diljem Europe, s tim da su najviše stope smrtnosti viđene u Italiji, Grčkoj, Španjolskoj i Portugalu, prenosi Jutarnji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.