Svijet zaostaje u ostvarenju UN-ovih ciljeva: Pandemija i geopolitičke napetosti kao prepreke

1
Radiosarajevo.ba
Svijet zaostaje u ostvarenju UN-ovih ciljeva: Pandemija i geopolitičke napetosti kao prepreke
Foto: Pexels / Afrika

Svijet zaostaje u postizanju većine ciljeva održivog razvoja dogovorenih 2015. godine, kao što su borba protiv siromaštva i gladi, kaže se u izvještaju Ujedinjenih nacija u kojem se navode manjak sredstava, geopolitičke napetosti i pandemija Covida-19.

UN-ovo godišnji izvještaj o održivom razvoju rangira učinak svoje 193 države članice u provedbi 17 opsežnih "ciljeva održivog razvoja" (SDG), koji uključuju poboljšanje pristupa obrazovanju i zdravstvenoj njezi, proizvodnju čiste energije i zaštitu biološke raznolikosti.

Utvrđeno je da se ni jedan od 17 ciljeva neće ostvariti do 2030. godine, a većina ciljeva pokazuje "ograničen napredak ili nazadovanje". U izvještaju se pozivaju zemlje da riješe pitanje kroničnog nedostatka sredstava i također preurede sam sistem UN-a.

ASA Bolnica i Međunarodni medicinski univerzitet u Beču donose izvrsnost u zdravstvu

ASA Bolnica i Međunarodni medicinski univerzitet u Beču donose izvrsnost u zdravstvu

"Napredak je i prije pandemije bio prespor"

"Ovaj izvještaj pokazuje da je napredak čak i prije pandemije već bio prespor", rekao je potpredsjednik UN-ove Mreže rješenja za održivi razvoj (SDSN) i glavni autor izvještaja Guillaume Lafortune.

"Kad dođe do pandemije i drugih kriza, uključujući vojne sukobe, onda počinje priča o stagnaciji."

Izvještaj je identificiralo borbu protiv gladi, stvaranje održivih gradova i zaštitu bioraznolikosti na kopnu i u vodi kao posebna područja slabosti. Politički ciljevi poput slobode novinarstva također su doživjeli "nazadovanje".

Finska, Švedska i Danska nalaze se na vrhu popisa zemalja, a Kina je također napredovala brže od prosjeka, ali su najsiromašnije zemlje svijeta dodatno zaostale.

Lafortune je rekao da zemlje u razvoju trebaju veći pristup međunarodnim finansijama, dodajući da bi institucije poput agencija za kreditni rejting trebalo poticati da uzmu u obzir dugoročnu ekološku i ekonomsku dobrobit zemlje, a ne samo njenu kratkoročnu likvidnost.

Izvještaj također procjenjuje spremnost zemalja na globalnu saradnju kroz institucije UN-a. Sjedinjene Države nalaze se na posljednjem mjestu.

"Velika većina zemalja podržava saradnju... ali postoji niz velikih sila koje ne igraju po pravilima", rekao je Lafortune, prenose agencije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije