Studija: Da li virus prehlade utječe na virus koji uzrokuje COVID

0
Studija: Da li virus prehlade utječe na virus koji uzrokuje COVID
Foto: DW / Ilustracija

Virus koji uzrokuje prehladu može možda učinkovito ukloniti virus COVID iz tjelesnih ćelija, tvrde istraživači.

Poznato je da se neki virusi natječu u organizmu da bi na kraju bili onaj koji uzrokuje infekciju, piše BBC, donoseći priču o naučnicima s Univerziteta u Glasgowu koji tvrde da se čini da rinovirus koji izaziva prehladu pobjeđuje - koronavirus.

Koristi bi mogle biti kratkotrajne, ali rinovirus je toliko raširen, dodaju, pa bi možda mogao pomoći u suzbijanju COVID-a.

"Zamislite da su ćelije u nosu, grlu i plućima niz kuća. Jednom kad virus uđe unutra, on može držati vrata otvorenima kako bi propustio druge viruse ili ih zatvoriti i zadržati svoj novi dom za sebe. Influenza je jedan od najsebičnijih virusa u svijetu i gotovo uvijek želi da on bude onaj koji zarazi. Drugi, poput adenovirusa, čini se da su više za 'dijeljenje doma'", objašnjava BBC.

Mnogo se nagađalo o tome kako se koronavirus koji uzrokuje COVID, poznat kao SARS-CoV-2, uklapa u taj tajnoviti svijet "interakcije virus-virus".

Izazov za naučnike je da je godina socijalnog udaljavanja usporila širenje svih virusa i učinila ga mnogo težim za proučavanje.

Tim iz Centra za istraživanje virusa u Glasgowu upotrijebio je repliku sluznice naših dišnih puteva, napravljenu od istih vrsta ćelija, i zarazio ih i virusom SARS-CoV-2 i rinovirusom, što je jedna od najrasprostranjenijih infekcija u ljudi i uzročnik prehlade.

Ako su istodobno ubačeni rinovirus i SARS-CoV-2, uspješan je samo rinovirus. Ako je rinovirus imao 24-satnu prednost, SARS-CoV-2 ne može ući. Čak i kad je SARS-CoV-2 imao 24 sata prednosti, rinovirus ga je 'pobijedio'.

"SARS-CoV-2 u ovim situacijama nikad ne uspijeva, rinovirus ga jako inhibira", rekao je dr. Pablo Murcia za BBC News. Dodao je: "Ovo je apsolutno uzbudljivo, jer ako imate visoku prevalenciju rinovirusa, to bi moglo zaustaviti nove infekcije SARS-CoV-2."

Slični su učinci viđeni i ranije. Veliko izbijanje rinovirusa možda je odgodilo epidemiju svinjske gripe 2009. u dijelovima Europe. Daljnji eksperimenti pokazali su da rinovirus pokreće imunološki odgovor unutar zaraženih stanica, što blokira sposobnost SARS-CoV-2 da stvara svoje kopije. Kad su naučnici blokirali taj imunološki odgovor, tada su razine COVID virusa bile iste kao da rinovirusa nema.

Međutim, COVID bi možda mogao ponovno izazvati infekciju kad prehlada prođe i imunološki odgovor se smiri.

Doktor Murcia rekao je: "Cijepljenje, plus higijenske mjere, plus interakcije između virusa mogu znatno smanjiti učestalost SARS-CoV-2, ali maksimalan učinak doći će od vakcinisanja."

Rezultati su objavljeni u Journal of Infectious Diseases.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije