Steinmeier ponovo izabran za predsjednika Njemačke

0
Radiosarajevo.ba
Steinmeier ponovo izabran za predsjednika Njemačke
Foto: EPA-EFE / Frank-Walter Steinmeier

"Ne moramo samo pričati o demokratiji, moramo naučiti da se borimo za nju!", čuvena je rečenica omiljenog njemačkog političara Frank-Waltera Steinmeiera, koji je po drugi put izabran na funkciji predsjednika.

To je bilo prilično neobično. Takvog ga nismo poznavali.

Krajem maja 2021. je inače rezervisani Frank-Walter Steinmeier  objavio da želi ponovo da se kandiduje za najvišu funkciju u državi. "Želio bih da pratim našu zemlju na putu u budućnost", rekao je Steinmeier. Njemačka je "na prekretnici" kada se radi o pandemiji, koja je donijela "patnju i tugu". On bi, kako je rekao, želio "pomoći kako bi se zaliječile rane", piše DW.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

I zato bi Steinmeier još pet godina želio biti predsjednik Njemačke. Nije želio čekati da bude predložen, kao što je to uobičajeno. On je rizikovao i pobijedio. Ovog socijaldemokratu su podržale sve koalicione stranke - SPD, FDP (Liberali), Zeleni - a čak su se i konzervativci CDU/CSU (Demohrišćani) izjasnili u njegovu korist. Oni nisu predložili protivkandidata. "Posebno u ovim vremenima, našoj državi je potreban kredibilan glas koji okuplja ljude i koji ih ne isključuje", rekao je Armin Laschet, u to vrijeme predsjednik CDU-a. Tako su se i demohrišćani opredijelili za političara koji dolazi iż stranke političkog rivala SPD.

Dijalog, zbijanje redova, debata

Tokom svog petogodišnjeg mandata, Frank-Walter-Steinmeier je više puta pokazao da želi djelovati kao neko ko integrira i posreduje među ljudima. Kao neko, ko traži razgovor i pronalazi pravi ton, posebno u kriznim vremenima. Frank-Walter Steinmeier već dugo održava diskusije kao što su "Okupljanje na kafi" ili "Stanje građana". Na njih je više puta pozivao obične građane tokom pandemije, koja je svima bilo veliko opterećenje. Među gostima su bili i političari iz desno-populističke AfD.

Početkom januara 2022. godine, predsjednik je ponovo zatražio razgovor u svojoj službenoj rezidenciji. Tema je bila: Za i protiv obavezne vakcinacije. Na javnu raspravu pozvani su i skeptici koji sumnjaju u vakcinaciju. Cijela Republika - a takođe i grupa gostiju koje je pozvao - žestoko je raspravljala o ovoj temi.

Ali Frank-Walter Steinmeier nije želio da se jasno pozicionira. Odmah na početku diskusije je rekao: "Kao savezni predsjednik, neću se u ovom krugu izjašnjavati ni za ni protiv obavezne vakcinacije." Bila je to još jedna propuštena prilika, bez hrabrog impulsa, bez izjave o kojoj bi Republika mogla raspravljati. Štajnmajer je rutinski vodio rundu razgovora, nije želio vrijeđati, niti provocirati. I to je bilo na programu njegovog prvog predsjedničkog mandata.

Borba za demokratiju

Frank-Walter Steinmeier doživio je vrhunac svoje političke karijere početkom 2017. U februaru je po prvi put izabran za predsjednika Njemačke; odmah u prvom krugu glasanja. Samo se nasmiješio svojim širokim, nestašnim osmijehom - vidno zadovoljan dobrim rezultatom, a zatim je iznio svoj program: protiv istorijskog zaborava, protiv desnog populizma.

Iako "nema razloga za uzbunu", istakao je u svom inauguracionom govoru bez izričitog pominjanja AfD-a, populisti stalno podgrijavaju debatu "vatrometom neprijateljskih slika". A onda je uputio apel: "Ne moramo samo pričati o demokratiji, moramo naučiti da se borimo za nju!"

Steinmeierovo remek-djelo: Kabinet Merkel IV

Prvo iskušenje na poziciji predsjednika stiglo je nekoliko mjeseci kasnije. Nakon saveznih izbora u jesen 2017. godine, lideri stranaka nisu mogli da se dogovore oko novog saziva vlade; čak su razmatrali održavanje novih izbora. U to vrijeme, Steinmeierova stranka SPD više nije željela ulaziti u veliku koaliciju s konzervativnim demohrišćanskim strankama CDU/CSU. Steinmeier je apelovao da se izborni rezultati shvate ozbiljno i da se uspostavi funkcionalna vlada – i do je rezultiralo uspjehom. U martu 2018. formiran je kabinet Merkel IV u kojem je bio SPD. Ovo posredovanje predsjednika u formiranju vlade jedinstveno je u istoriji Savezne Republike Njemačke. Ustav daje predsjedniku - iz istorijskih razloga – reprezentativnu funkciju i poslove u zemlji i inostranstvu.

Predsjednik skromnih korijena i velikog srca

Gotovo idealan za svoju Socijaldemokratsku stranku, Steinmeier potiče iż siromašne familije. Kao sin stolara i fabričke radnice iz Detmolda u zapadnoj Nemačkoj, završio je srednju školu, studirao pravo a kasnije i doktorirao. 1975. Steinmeier se pridružio SPD-u. Na fakultetu je upoznao svoju buduću suprugu Elke Büdenbender, također pravnicu. Steinmeier je osvojio simpatije Nijemaca i odlukom iz privatnog života: krajem 2010. donirao je bubreg svojoj bolesnoj supruzi. Njemačka je bila dirnuta i puna simpatija prema političaru koji nije izgubio svoju skromnost. "To nije ni herojstvo ni poklon mojoj ženi", rekao je tada tajnmajer.

Mentor i prijatelj: Gerhard Schröder

Gerhard Schröder, bivši kancelar Njemačke, otkrio je političke talente Frank-Waltera Steinmeier-a vrlo rano. Postao je njegov mentor i pratilac. Doveo je Steinmeiera u Berlin i postavio ga za šefa Kancelarskog ureda , gde je nastavio karijeru. Neupadljiv, tajnovit, odan, nesebičan - tako Frank-Waltera Steinmeiera opisuju njegovi pratioci. To su idealni uslovi za mnoge druge poslove u politici.

2005. godine kancelarka Angela Merkel ga je imenovala ministrom vanjskih poslova u koalicionoj vladi koju su činili CDU/CSU i SPD. Tada se Steinmeier usudio zakoračiti na veliku političku pozornicu. Na saveznim izborima 2009. godine kandidirao se protiv Angele Merkel za kancelara i nije uspio. SPD je dostigao samo 23 posto glasova, što je tada bio najgori rezultat od kraja rata. "Ovaj rezultat je gorak dan za njemačku socijaldemokratiju", priznao je tada Steinmeier.

Steinmeier Drugi

Steinmeier počinje svoj drugi predsjednički mandat u svojoj 66. godini. U prvom mandatu je neumorno držao govore širom Njemačke i skoro stotinu puta putovao u inostranstvo. Njegov rad naišao je na široko odobravanje u politici i društvu. U istraživanju sprovedenom sredinom januara, 86 posto Nijemaca smatra da savezni predsjednik "prilično dobro radi svoj posao". Punih 81 posto je reklo da bi on trebao ostati na funkciji. Njegova smirenost je njegova snaga. A možda će se u drugom mandatu posrednik i moderator preobraziti u vizionara Frank-Waltera Steinmeiera. Za to mu na raspolaganju stoji narednih 5 godina, piše DW.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije