Predviđaju najtopliju godinu ikada: Na COP29 obećana pomoć malim zemljama

12
Radiosarajevo.ba
Predviđaju najtopliju godinu ikada: Na COP29 obećana pomoć malim zemljama
Foto: YouTube / UN konferencija, COP29

Pregovori na klimatskom samitu UN-a COP29 u Azerbejdžanu kasnili su 33 sata i došli su na nekoliko koraka od kolapsa.

Šef UN-ovog tijela za klimu, Simon Stiell, rekao je da je to "bio težak put, ali smo postigli dogovor".

Ali razgovori nisu uspjeli da se nadograde na sporazumu usvojenom prošle godine koji poziva nacije da "pređu sa fosilnih goriva" na održiva. Zemlje u razvoju, kao i zemlje koje su posebno osjetljive na klimatske promjene, dramatično su napustile razgovore u subotu poslijepodne.

Oglasio se Dodik: "Svaka destabilizacija Srbije je opasna za naš narod"

Oglasio se Dodik: "Svaka destabilizacija Srbije je opasna za naš narod"

"Ne pretjerujem kada kažem da naša ostrva tonu! Kako možete očekivati ​​da se vratimo ženama, muškarcima i djeci naših zemalja sa lošim dogovorom?" rekao je predsjednik Alijanse malih ostrvskih država Cedric Schuster.

Ali u subotu, 23. novembra 2024. godine, i nakon nekih izmjena sporazuma, nacije su konačno postigle dogovor. Bio je pozdravljen ovacijama i aplauzom, ali bijesan govor iz Indije pokazao je da ostaje intenzivna frustracija.

"Ne možemo to prihvatiti... predloženi cilj nam ništa neće riješiti. To nije pogodno za klimatske akcije koje su neophodne za opstanak naše zemlje", rekla je Leela Nandan na konferenciji, nazvavši sumu premalom. Tada su nacije, uključujući Švicarsku, Maldive, Kanadu i Australiju, protestirale da je jezik o smanjenju globalne upotrebe fosilnih goriva preslab.

Umjesto toga, ta odluka je odgođena do sljedećih pregovora o klimi 2025.

Ovo obećanje više novca je priznanje da siromašnije zemlje snose nesrazmjeran teret klimatskih promjena, ali su isto tako historijski najmanje doprinijele klimatskoj krizi. Očekuje se da će novoobećani novac doći iz državnih grantova i privatnog sektora - banaka i preduzeća - i trebao bi pomoći zemljama da se odmaknu od energije iz fosilnih goriva na korištenje obnovljive energije.

Pored obećanja od 300 milijardi dolara (oko 500 milijardi KM), nacije su se složile da je do 2035. godine potrebno 1,3 milijardi dolara kako bi se spriječile klimatske promjene.

Ova godina - za koju je sada "praktično sigurno" da će biti najtoplija do sada - bila je isprekidana intenzivnim toplotnim talasima i smrtonosnim olujama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije