Od početka rata u Siriji uništeno 269 bolnica i ubijeno 757 medicinara

Anadolija
Od početka rata u Siriji uništeno 269 bolnica i ubijeno 757 medicinara
AA / Arhiv
Od početka rata u Sirijı je u napadima u potpunosti ili u većoj mjeri uništeno ukupno 269 bolnica, a ubijeno je najmanje 757 medicinskih radnika.

Specijalni izvjestilac Ujedinjenih nacija za zdravstvo Dainius Puras održao je konferenciju za novinare u sjedištu UN-a u Ženevi i tom prilikom istakao da su napadi na bolnice i medicinsko osoblje u Siriji ratni zločini i zločini protiv čovječnosti.

Pozivajući se na izvještaj njujorške organizacije Ljekari branioci ljudskih prava (PHR), Puras je kazao kako je od početka rata u Siriji devastirano 269 oblnica, a poginulo 757 medicinskih radnika.

Ističući kako je od početka rata, odnosno od marta 2011. godine, u Siriji zatvoreno 60 posto bolnica, Puras je pozvao međunarodnu zajednicu da otkrije i procesuira odgovorne za napade na sirijske bolnice i ljekare.

“Bit će teško ili nemoguće uspostaviti trajni mir u Siriji bez procesuiranja odgovornih za tako svirepe zločine i gruba kršenja prava“, poručio je specijalni izvjestilac UN-a Puras.

Predstavnica organizacije PHR Elise Baker izjavila je da su snage sirijskog režima i ruske snage odgovorne za 90 posto napada na bolnice i medicinske ustanove u Siriji, a da se većina devastiranih bolničkih kapaciteta nalazi na području koje pod kontrolom drže snage sirijske opozicije.

“Baš me zanima koji je motiv snaga odanih Basharu al-Assadu da napadaju bolnice“, kazala je Baker i dodala kako su režimske snage uništile i posljednju pedijatriju na istoku Halepa u kojem živi 85.000 djece.

Koordinator sirijskog Udruženja medicinara Adburrahman Alomar za AA je kazao kako je situacija na istoku Halepa izuzetno teška zbog opsade, ali da je dodatno pogoršana proteklih dana jer su sirijske i ruske snage intenzivirale napade na naseljena mjesta.

“Krajnje je vrijeme da se nešto učini jer smo došli do toga da skoro da je nemoguće pružati ljekarske usluge u Halepu. U toj regiji živi 300.000 stanovnika, a imamo svega 30 doktora. Da biste bolje shvatili situaciju u kojoj se nalazimo prisjetite se da je na tom području prije rata radilo 17.000 doktora“, kazao je Alomar.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije