Objavljeni memoari Angele Merkel: Uvid u emocije jedne od najmoćnijih žena Europe
U svojim memoarima na 740 stranica "Freiheit" (Sloboda, bosanski), koja je objavljena 26. novembra 2024. godine, bivša kancelarka Njemačke Angela Merkel sada otkriva šta je radije čuvala za sebe tokom svog mandata.
Memoari otkrivaju kako se ova velika državnica osjećala tokom posjeta stranih delegacija njenom kabinetu, posebno ističući svoje emocije i tremu koju je ponekad doživljavala.
"Dok su se svirale državne himne, podrhtavanje se širilo po cijelom tijelu (....) Ništa nije pomoglo, ali 'nije bilo neuroloških ili unutrašnjih nalaza'." Merkel piše: "Osteopata mi je objasnila da je moje tijelo u procesu oslobađanja napetosti koju je stvaralo tokom dužeg vremena.”
Preminula djevojka (17) koja je bila teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći kod Lašve
Ali, kako otkriva, to nije imalo veze samo sa njenom kancelarijom, niti vladom, a ni odlukama– već i sa ličnim iskustvom: smrću njene majke u proljeće 2019. godine, nakon čega je kako navodi "jedva našla vremena za tugovanje".
Nijemci do danas teško mogu razumjeti zašto su se roditelji Angele Merkel dobrovoljno preselili s njom iz Hamburga u DDR kada je imala šest sedmica. Merkel o tome piše: "Moj otac je ionako bio lijevo u političkom spektru (...) Njegovi stavovi doveli su do toga da su ga nazivali 'crvenim Kasnerom' čak i za vrijeme DDR-a. Nisam mislila da su njegovi stavovi posebno koherentni (...)."
Kako navodi u ovoj knjizi, Merkel je pad Berlinskog zida provela u sauni 9. novembra 1989. godine, baš kada je Ginter Šabovski čitao svoj rad u Istočnom Berlinu i pozivao na dozvole za hitan izlazak, tako rušeći zid. U knjizi Merkel također otkriva tajnu koju je čula o Šabovskom na radiju, a potom je prvo nazvala majku: "Uskoro ćemo moći da jedemo ostrige u Kempinskom u Zapadnom Berlinu."
Memoari koji se čekaju: Angela Merkel otkrila trikove kako se nositi sa Trumpom, govorila i o Putinu
Kako je došlo do "Mi to možemo"?
Merkelina najbliža kolegica Beate Baumann (61) imala je ideju da izgovori toliko kritikovanu rečenicu o izbjegličkoj krizi. Merkel u knjizi opisuje kako je svoju "frustraciju” istresla u kancelarkinoj kancelariji prije konferencije za novinare: "Upravo smo ostavili problem Grčke iza nas, a sljedeći veliki problem je odmah pred našim vratima. Ali kako god! Nekako ćemo i ovo uspjeti. Uradili smo i druge stvari."
Baumann joj je tada dala savjet: "Možete reći tačno ono što ste mi rekli ovdje na konferenciji za novinare", sjeća se Merkel: "Pogledala sam je i pomislila: Ponekad može biti zaista lako. Ona je u pravu.”
No, kazna je čekala nakon što su se u javnosti intenzivirale kritike zbog Merkelinog odbijanja da vrati izbjeglice na granici, što se kasnije pokazalo se da je potcijenila dimenzije problema krize ljudi u pokretu.
U ovoj knjizi, Angela Merkel se osvrće i na Zapadni Balkan kroz operaciju NATO snaga pred kraj '90-ih godina, te na euroatlanske integracije zemalja Zapadnog Balkana. Na sastancima je i predlagala da se zemlje Zapadnog Balkana koje nisu u EU okupe na skupu da bi se ojačala njihova međusobna suradnja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.