Ljubav Rusije i Mađarske: Vole li se sada?

0
Radiosarajevo.ba
Ljubav Rusije i Mađarske: Vole li se sada?
Foto: EPA / Lideri Rusije i Mađarske

Usred najveće krize nakon Hladnog rata, baš kao u doba Istočnog bloka mađarski premijer poslušno putuje u Moskvu. Kako Mađari to gledaju? Ruski tenkovi su bili davno, račun za plin stiže danas.

Već tjednima Rusija gomila jedinice na granici prema Ukrajini, Zapad razmišlja o novim sankcijama, SAD šalje vojnike na istok Europe, Kina objavljuje kako podržava Rusiju... Takva ozbiljna kriza se nije vidjela još od kraja Hladnog rata i baš u takvim okolnostima Viktor Orban, dakle predsjednik vlade zemlje koja je članica i EU i NATO, leti u Moskvi i pet sati provodi u "otvorenom razgovoru" sa Vladimirom Putinom.

Orban u Moskvi kaže sve što Putin želi čuti: došao je u misiju mira i prenosi poruku Europske unije kako ne želi voditi rat. Savjetuje i drugim članicama Unije takav pragmatični stav kakav ima Mađarska. A i kad je riječ o gospodarskim sankcijama, mediji u Rusiji su bili veoma sretni prenijeti mišljenje Orbana kako sankcije više štete Europskoj uniji nego Rusiji.

Uživo iz Zagreba s utakmice kvalifikacija za Eurobasket: Hrvatska - Bosna i Hercegovina 19:6

Uživo iz Zagreba s utakmice kvalifikacija za Eurobasket: Hrvatska - Bosna i Hercegovina 19:6

Mađarska i pokolj, nakon što su sovjetski tenkovi 1956. pregazili nastojanja mađarskih ustanika da se barem malo izmaknu nadzoru Moskve, je u čitavom svijetu i osobito u zemljama Istočnog bloka bio pojam prkosa i nacionalnog ponosa. Kako današnji Mađari vide ulogu svog predsjednika vlade? Jesu li ponosni što tako i Putinu pruža pozornicu za svoje ciljeve? Ili ga, makar je premijer članice Europske unije, vide tek kao privjesak Putina dok on slijedi svoje geopolitičke ciljeve?

"Veliki državnik" ili "privjesak Moskve"?

Oba mišljenja su raširena, ali to manje ovisi o Rusiji koliko o političkoj podjeli u samoj Mađarskoj. Kao što pokazuje ispitivanje instituta Mertek Media, to najprije ovisi je li i inače glasuju i podržavaju Orbana - ili ne. Ako jesu njegove pristaše, onda i slijepo vjeruju sve što im govori Orbanova vlada.

No ono što Mađare mnogo više zanima je najava Putina kako će Mađarska po sporazumu koji vrijedi do 2036. plaćati samo petinu cijene zemnog plina kolika je trenutno na tržištu Europe. Putin se naravno nije upuštao u objašnjavanje kako je tu problem sama tržišna cijena koja je u samo godinu dana narasla i do sedam puta, a da će to poskupljenje pogoditi i potrošače Mađarske - doduše tek s nekoliko mjeseci zakašnjenja.

Ali za Mađare je najvažniji račun za plin, koji je upravo stigao, i on jest znatno manji nego što je u zapadnoj Europi. Mogli bismo vjerovati kako je Orban otišao u Moskvu kako bi se našao način premostiti to vrijeme dok se cijene na tržištu ne smire jer su se Mađari već odavno navikli na jeftin plin. Već godinama za kućanstva postoji gornja granica koliko mogu koštati energenti. Ali baš zato niti ovaj posjet Orbana Moskvi neće bitno povećati simpatije Mađara prema Rusiji.

Mađari su već zaboravili ruske tenkove

S druge strane, mađarska oporba uvijek iznova napada Orbana zbog njegovog ulizivanja Putinu. Zovu ga "Putinova pudlica", "agentom Moskve" ili "Trojanskim konjem u EU", a i ovaj put su se okomili što Orban ide Putinu "na noge" usred krize s Ukrajinom.

No već se pokazalo da se od takvih kritika bliskog odnosa s Rusijom u Mađarskoj ne može izvući neka veća politička korist. 2018. se mađarski političar Zelenih Benedek Javor okomio na namjeru proširenja mađarske atomske elektrane Paks i na papiru se doista 41% Mađara protivilo gradnji nova dva bloka ruskog tipa, a 31% upitanih je bilo za. Ali usprkos tome ta tema nije postala bitna u tadašnjim izborima: i oporbene stranke su imale previše različito mišljenje o koristi i manama tog projekta, a povrh toga je to proširenje atomske elektrane bilo odlučeno u parlamentu još 2010., dakle prije nego što je Orban postao premijer.

I kad oporba kritizira toliko ulizivanje Putinu, to često ne zvuči vjerodostojno. To se posebno odnosi na bivšeg premijera i socijaldemokratu Ferenca Gyurcsánya koji redovito najoštrijim riječima kritizira Orbana zbog takvog odnosa, ali je zapravo i sam svojedobno imao odlične odnose s Putinom. No kad ga se suoči s tom činjenicom, Gyurcsány kaže kako je Putin u to doba "bio drugi čovjek".

Kako Orban kaže, tako jest

Odnos Mađarske i Rusije nije bitna tema u predizbornoj bitki, a gotovo apsurdno zvuči kako je sam Viktor Orban svoju političku karijeru počeo kad se 1989. založio za povlačenje sovjetskih jedinica iz Mađarske. Njegovi sljedbenici tu više niti ne vide da "skače sam sebi u usta", baš kao što se od Orbana više ne može čuti niti riječ o Mađarskom ustanku 1956. i ruskim tenkovima koji su ga krvavo ugušili. To doduše jest u dubokom sjećanju mnogih starijih Mađara i obzirom na Orbanovu današnju bliskost Moskvi je paradoksalno kako oporbene političare voli psovati kao "stare komunjare".

Ali Orbanove pristaše u Mađarskoj izgleda da se vjerno okreću kako vjetar i vladi poslušni mediji u Mađarskoj pušu: dok je i Orban 2003. još bio kritičan prema Rusiji, tako je mislila i većina njegovih birača. A kad, kao što je sada slučaj, Orban poslušno putuje u Moskvu, to podržavaju i njegove pristaše: po ispitivanju iz 2018. se većina birača Orbanove stranke založila za bolje odnose s Rusijom nego sa SAD. A dvije trećine upitanih smatra kako je snažna Rusija za Mađarsku bolja nego slaba, piše DW.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije