Lidl, Aldi, Edeka, Rewe, Kaufland: Evo što se krije u jeftinim proizvodima!
Morate li se zaista odreći kvalitete ako želite kupiti jeftine proizvode? Ne morate! Jer ispod poklopca jeftine marke često se nalazi kvalitetan proizvod skupog proizvođača.
Prema pisanju portala Finanzen.net, mnogi popularni trgovački lanci kao što su Aldi, Lidl, Kaufland, Rewe i Edeka pod svojom markom prodaju kvalitetne proizvode proizvođača koji se reklamiraju skupljim proizvodima.
Vjerovatno ste puno puta u trgovini zastali pred jeftinijom proizvodima kao što su marke “Ja” ili “K-Classic” , zapitali se koliko su ti proizvodi kvalitetni zbog cijene i naposljetku odlučili kupiti skuplji proizvod.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
No, činjenica je da se iza tih marki, piše Finanzen.net kriju kvalitetni proizvodi koje inače prodaju proizvođači robnih marki kao što su Müller Milch, Hochland, Zott i Leibniz. Oni ne samo da prodaju svoje marke u vlastitim pakovanjima nego pune svoju robu u jeftine ambalaže. Koji sve skuplji proizvođači nude vlastite proizvode po jeftinijim cijenama može se provjeriti u bazi podataka na internet stranici “Wer zu Wem” koja daje informacije o poveznicama trgovina i proizvođača, piše Fenix magazin
Ta je internet stranica odlična i za one koji iz nekog razloga žele izbjegavati proizvode određenih proizvođača jer tu mogu doznati ko stoji iza npr. proizvoda marke “Ja”.
Mliječni proizvodi
Zanimljivo je, primjerice, da prema “Wer zu Wem”, Deutsche Milchkontor (DMK) ne proizvodi samo za poznate vlastite robne marke poput Milram, Ravensberger ili Osterland, već i “Lovilio Mozzarella” iz Lidla ili zrnati krem sir proizvođača Gut & Favorable.
Prema toj bazi podataka kompanije, Aldi, Kaufland i Lidl kao i Edeka, Rewe i Norma kupuju proizvode bez imena poznate robne marke Hansano / Arla Foods: To uključuje razne Milsani proizvode, kiselo vrhnje od Gut & Cheap ili organski maslac za Edeku i Lidl. Neki drugi Milsani proizvodi dolaze, između ostalih, od proizvođača Müller Milch.
Meso i riba
Kada je riječ o mesu, Aldi, Lidl i Rewe uzimaju puno proizvoda od proizvođača robne marke i porodične kompanije Hans Kupfer & Sohn – uključujući ‘Casa Morando Salami Piccolini Mediterranean’ iz Aldi Norda ili proizvode poput ‘Dulano Rostbratwurst’ koji se prodaje u Lidlu.
Poznati proizvođač Tönnies ne proizvodi samo proizvode za robne marke Landdiele i Tillman, već i opskrbljuje trgovine Aldi Nord, Lidl i Rewe: na primjer, kuhanu šunku Sölde Brotzeit Delikatess i Bauernglück Ćevapčići kiflice od mljevenog mesa’.
Kompanija Pickenpack, koja od 2015. godine pripada američkoj kompaniji Trident Seafoods i čiji proizvodi imaju MSC pečat odobrenja, proizvode široku paletu ribljih proizvoda za Aldi, Rewe, Kaufland i Netto. Frosta također proizvodi prema “Wer zu Wem” za sva ova tržišta kao i za Lidl. I ovdje se uglavnom radi o ribi: Frosta proizvodi uključuju “Ocean Traders fish fingers” iz Lidla, GutBio Young Green Beans iz Aldi Norda i mnoge druge.
Delikatese
Prema podacima “Wem zu Wem”, proizvođač Lieken je daleko ispred u sektoru delikatesa: kompanija svakodnevno opskrbljuje oko 18.000 trgovina mješovitom robom, uz robne marke Golden Toast i Lieken Urkorn, proizvodi se očito proizvode i za vlastite robne marke trgovca. U Lidlu možete pronaći mnoge Lieken proizvode pod imenom Grafschafter.
No, kompanije Heinrich Kühlmann također određuje ponudu delicija u supermarketima i diskonterima, sa salatama za pult i proizvodima za Mövenpick i Weight Watchers, navodi “Wer zu Wem”.
Savjeti za svakodnevni život
U konačnici, put od proizvođača do kupca u supermarketu obično je teško razumjeti i mora se istražiti pojedinačno za svaki proizvod. Međutim, kupcima Aldi Norda je u tom pogledu malo lakše jer prema onome što piše “Wer zu Wem” na svim proizvodima naći ćete naziv proizvođača.
No, postoje i dva trika za svakodnevnu upotrebu pomoću kojih možete jednostavno saznati stvarnog proizvođača proizvoda od drugih trgovaca: Prije svega, životinjski proizvodi uvijek imaju tzv. veterinarski broj. Ako taj broj ukucate u Google tražilicu to će vas odvesti do proizvođača. Jednako dugotrajan, ali još uvijek moguć u trgovini, je način usporedbe adrese podrijetla različitih proizvoda. Ako su adrese robne marke i diskontnog proizvoda vlastite robne marke identične, obično se radi o istom proizvođaču.
U svakom slučaju, nije baš jednostavno doznati što ste doista kupili u trgovini.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.