Da li ćemo se morati odreći omiljenog napitka? Cijene kafe na svjetskom tržištu sve veće
Ljudi koji piju kafu uskoro bi mogli očekivati da njihova jutarnja poslastica poskupi, jer je cijena kafe na međunarodnim tržištima roba dostigla najviši nivo do sada.
U utorak 10. decembra 2024. godine je cijena zrna arabike, koja čini većinu svjetske proizvodnje, premašila 3,44 dolara (oko 6 KM) za pola kilograma sirovine, skočivši za više od 80 posto ove godine. U međuvremenu, cijena zrna Robusta dostigla je novi maksimum u septembru.
Do toga dolazi kada trgovci kafom očekuju da će se usjevi smanjiti nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom, a popularnost ovog jutarnjeg pića i dalje raste.
Muzaferija nakon prvih bodova u novoj sezoni: "To je dobar znak"
Jedan stručnjak je rekao da brendovi kafe razmatraju povećanje cijena u novoj godini.
Iako su posljednjih godina veliki pržionici kafe bili u mogućnosti da apsorbuju povećanje cijena kako bi kupci bili zadovoljni i zadržali tržišni udio, izgleda da će se to promijeniti, kaže Vinh Nguyen, izvršni direktor Tuan Loc Commoditiesa.
"Brandovi poput JDE Peet, Nestle i sve to, prethodno su na sebe preuzeli udar od viših cijena sirovina", rekao je.
"Ali trenutno su skoro na prekretnici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cijena u supermarketima u prvom tromjesečju 2025. godine".
Na događaju za investitore u novembru, visoki izvršni direktor Nestlea rekao je da se industrija kafe suočava s "težim vremenima", priznajući da će njegova kompanija morati prilagoditi svoje cijene i veličinu pakovanja.
"Nismo imuni na cijenu kafe, daleko od toga", rekao je David Rennie, Nestleov šef brendova kafe.
Suša i jaka kiša
Posljednji rekord za kafu postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padavine uništile plantaže u Brazilu.
"Zabrinutost oko žetve 2025. u Brazilu je glavni pokretač," rekao je Ole Hansen, šef robne strategije u Saxo banci.
"Zemlja je doživjela najgoru sušu u posljednjih 70 godina tokom augusta i septembra, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo bojazan." Nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode zrna arabike, pogođene lošim vremenom.
Zalihe robuste također će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, također suočile sa sušom i obilnim padavinama.
Kafa je druga najtrgovanija roba na svijetu po obimu, nakon sirove nafte, i njena popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u posljednjoj deceniji.
"Potražnja za ovom robom je i dalje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice navodno na niskom nivou", rekla je Fernanda Okada, analitičarka cijena kafe u S&P Global Commodity Insights.
"Očekuje se da će se trend rasta cijena kafe zadržati neko vrijeme", dodala je.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.