Broj zaraženih prešao 200 miliona, širi se delta varijanta

1
Radiosarajevo.ba
Broj zaraženih prešao 200 miliona, širi se delta varijanta
Arhiv / ilustracija

U srijedu je broj slučajeva zaraze koronavirusom u svijetu prešao 200 miliona, prema podacima Reutersa, dok delta varijanta prijeti područjima s niskom stopom cijepljenja.

Slučajevi rastu u barem 83 od 240 zemalja, prema podacima Reutersa, te opterećuju zdravstvene sisteme.

Očajnički želimo da ova pandemija bude gotova, no COVID-19 očigledno nije gotov s nama. Stoga naša bitka mora potrajati malo duže - rekla je ove sedmice Rochelle Walensky, direktorica Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, piše Hina.

Barem 2,6 posto svjetske populacije je dosad bilo zaraženo, s time da su stvarne brojke vjerovatno više, zbog ograničenog testiranja u mnogim područjima. Bila je potrebna godina dana da slučajevi COVID-19 dosegnu 100 miliona, dok je sljedećih 100 miliona prijavljeno u sljedećih 6 mjeseci, prema podacima analize. Pandemija je usmrtila blizu 4,4 miliona ljudi. Zemlje koje prijavljuju najviše slučajeva u sedmodnevnom prosjeku - SAD, Brazil, Indonezija, Indija i Iran - predstavljaju oko 38 posto svih globalnih slučajeva koji se prijavljuju svaki dan.

U SAD-u je jedan od ukupno sedam prijavljenih slučajeva u svijetu. Američke savezne države s niskom stopom cijepljenja poput Floride i Louisiane bilježe rekordne brojke hospitaliziranih pacijenata. Čelnik jedne bolnice u Louisiani upozorio je da "najmračniji dani" tek dolaze. Među 97 posto ozbiljnih slučajeva zaraze spadaju necijepljeni ljudi, prema ekipi za COVID-19 Bijele kuće.

Porast slučajeva u Aziji

Zemlje u jugoistočnoj Aziji također prijavljuju rast slučajeva. S 8 posto svjetske populacije, regija bilježi gotovo 15 posto svih globalnih dnevnih slučajeva, pokazuje analiza Reutersa.

Indonezija, koja se suočavala s eksponencijalnim rastom slučajeva COVID-19 u julu, prijavljuje najviše smrtnih slučajeva u prosjeku te je u srijedu prešla brojku od ukupno 100.000 mrtvih. Zemlja bilježi jednu od pet dnevnih smrti od COVID-19 u svijetu. Ova južnoazijska nacija planira postupno otvarati svoju ekonomiju u septembru, otkrio je ministar zdravstva, Budi Gunadi Sadikin, navodeći da je val zaraze prošao svoj vrhunac te da su potvrđeni dnevni slučajevi u opadanju.

Nakon što je prošla kroz najgore zarazu u aprilu i maju, Indija ponovno bilježi uzlazni trend novih slučajeva. Prošli petak, zemlja je prijavila 44.230 novih slučajeva COVID-19, najviše u tri tjedna, zbog čega raste zabrinutost od trećeg vala koji je prisilio jednu saveznu državu da uvede karantenu.

Kineski Wuhan, gdje se virus prvi put pojavio krajem 2019. godine, testirat će svojih 12 miliona stanovnika na koronavirus nakon što su potvrđeni prvi lokalno preneseni slučajevi delta varijante. Grad nije prijavio lokalne slučajeve zaraze od sredine maja prošle godine. CDC je u internom dokumentu rekao da je delta varijanta, najprije otkrivena u Indiji, zarazna kao vodene kozice i puno zaraznija od obične prehlade ili gripe.

Gregory Poland, naučnik za cijepljenje iz klinike Mayo, rekao je da trenutna cjepiva neće okončati zarazu, piše Hina.

"Sada smo u scenariju kojeg smo sami izazvali, a trebat će nam godine ili desetljeća da porazimo pandemiju... Pokušavat ćemo uloviti nove varijante sve dok ne dobijemo tip cjepiva koje nudi blokiranje zaraze.

Mnoge zemlje se i dalje suočavaju s nedostatkom opreme za testiranje, lijekova i cjepiva, dok delta varijanta opterećuje zdravstvene sisteme u siromašnijim zemljama. Bogatije nacije se pozivaju da doniraju više cjepiva kako bi se na globalnoj razini zaustavio rast zaraženih", poručio je Poland.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je na moratorij na davanje booster doza cjepiva protiv COVID-19 barem do kraja septembra. Time bi se omogućilo da se cijepi najmanje 10 posto stanovnika svake zemlje. Organizacija traži 11,5 milijardi dolara za borbu s delta varijantom virusa, pokazuje izvješće, uslijed zabrinutosti da bogate zemlje djelomično zaobilaze programe COVID-19.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije