Borzan: Dosta je robe s greškom koja udara na džepove građana EU

0
Hina
Borzan: Dosta je robe s greškom koja udara na džepove građana EU
Foto: Unsplash.com / Popravak mobitela/Ilustracija

Europska komisija predstavit će u decembru novi prijedlog zakona koji bi trebao omogućiti duže trajanje elektronskih uređaja, jeftin i dostupan popravak te zabranu ugrađenih kvarova, kazao je u razgovoru s hrvatskom eurozastupnicom Biljanom Borzan europski povjerenik za zaštitu potrošača Didier Reynders.

Kako je u utorak saopćeno iz ureda hrvatske zastupnice, Borzan je s povjerenikom Reyndersom razgovarala o regulisanju elektronskih proizvoda na tržištu kako bi trajali duže.

„U EU se godišnje proda čak 210 miliona pametnih telefona. Međutim, premda 77 posto građana preferira popravak od kupovine novog uređaja, u slučaju kvara samo 11 posto se popravi, a ostali se bace. To stvara veliku štetu okolišu, ali i udar na džepove građana“, kaže Borzan.

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

Reynders je, po saopćenju, obećao u decembru ove godine predstaviti novi prijedlog zakona koji bi trebao omogućiti duže trajanje elektronskih uređaja, jeftin i dostupan popravak te zabranu ugrađenih kvarova.

„Svakodnevno mi se obraćaju građani koji kažu da im se aparat na koji su dali malo bogatstvo pokvario i sad je popravak skuplji od novog uređaja. Popravci moraju biti lakši, dostupniji i jeftiniji. Nije normalno da smo nekad sami mogli zamijeniti bateriju na mobitelu, a sada ne možemo ni doći do nje bez da dodatno oštetimo uređaj. Prije su se mobiteli sastavljali vijcima, a sada ljepilom. To se lako može riješiti u fazi dizajna, ali Komisija to konačno mora propisati“, kaže Borzan.

Istraživanja su pokazala kako se veliki broj građana žali i na printere.

„Premda su printeri među najočitijim primjerima ugrađenog kvara, Komisija još ništa nije poduzela. Građani mi se žale da im naprimjer nestane žute boje u printeru i on automatski ne ispisuje crno, kopira ili skenira što nema nikakve veze sa žutom bojom. Vrijeme je da Komisija regulira trajanje svih vrsta proizvoda, a ne samo onih čiji je industrijski lobi najslabiji“, rekla je Borzan.

Povjerenik Reynders je istakao kako je ključno da potrošač u trenutku kupovine ima informaciju o očekivanom trajanju uređaja te mogućnosti popravka.

Rekao je da Komisija intenzivno razmišlja kako u fazi dizajna urediti pravo na popravak u okviru Inicijative za održive proizvode, navodi se u saopćenju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije